Trwa ładowanie...
dk4tbqn

Len Blavatnik

Najnowsze informacje
3.0
(2 głosy)
Oceń:
dk4tbqn
Miejsce urodzenia:

Odessa, ZSRR (obecnie terytorium Ukrainy)

Zdjęcie

Leonard Bławatnik (właść. Sir Leonard "Len" Blavatnik) jest pochodzącym z ZSRR biznesmenem, inwestorem i filantropem.

Życiorys

Leonard Bławatnik urodził się w Odessie i pochodzi z żydowskiej rodziny. Rozpoczął studia na Rosyjskiej Akademii Transportu, ale gdy jego rodzina dostała wizy, przeniósł się w 1978 roku z ZSRR do Stanów Zjednoczonych. Ojciec, Walentyn Mendel Bławatnik, zmarł 4 lata po emigracji. Tam Leo Bławatnik ukończył na Columbia University studia informatyczne, a na Harvard Business School – studia MBA.

W 1986 roku Len Blavatnik założył Access Industries, międzynarodową spółkę mającą siedzibę w Nowym Jorku. Firma Leonarda Bławatnika ma udziały w Europie, Ameryce Północnej i Południowej. Inwestuje w branży petrochemicznej, telekomunikacyjnej, w rozrywkę, węgiel i nieruchomości.

Posiada jedną z największych firm na świecie produkującą chemię – LyondellBasell Industries. Biznesmen znany jest z ryzykownych inwestycji, jednak ma bardzo dobre wyczucie biznesowe – jego decyzja o połączeniu Cieumen Oil i British Petroleum sprawiła, że firma stała się drugą firmą naftową w Rosji przynoszacą olbrzymie zyski. Leonard Bławatnik jest również właścicielem jednego z największych koncernów muzycznych Warner Music, a także wszedł na rynki modowe inwestując w markę Tony Burch. Należy do niego także Al Film, firma zajmująca się produkcją niezależnego kina.

W 20014 roku wydał ponad 100 milionów dolarów, kupując swoją pierwszą posiadłość w Wielkiej Brytanii. Należy do niego pochodząca z XIX wieku nieruchomość we wschodniej części Kensington Palace Gardens. Dom Leonarda Bławatnika pierwotnie należał do George'a Moore'a, wiktoriańskiego kupca i filantropa. Obecnie jego szacunkowa wartość wynosi ponad 200 milionów dolarów.

Działalność filantropijna Leonarda Bławatnika polega na wspieraniu instytucji kultury, m.in. Royal Opera House, British Museum czy Museum of Art Modern. Od 2007 roku Fundacja Rodziny Blavatnik i Nowojorska Akademia Nauk przyznaje Blavatnik Awards for Young Scientists, czyli nagrody dla młodych naukowców. Leonard Bławatnik ponadto sponsoruje banki żywności. W 2010 roku przekazał 75 milionów funtów na rzecz Uniwersytetu w Oksfordzie, co jest jedną z największych dotacji, jakie przeznaczono w całej historii uniwersytetu.

W 2014 roku zajął 56. miejsce w rankingu najbardziej wpływowych ludzi świata. Leonard Bławatnik jest zwolennikiem republikanów i wspiera ich finansowo. W 2017 roku nadano mu tytuł szlachecki.

Majątek

*Majątek Lena Blavatnika *jest wyceniany na ponad 19 miliardów dolarów.

Życie prywatne

Leonard Bławatnik jest żonaty. Z żoną Emily Appelson Bławatnik mają czworo dzieci – dwóch synów i dwie córki. Ochrona życia prywatnego rodziny Leonarda Bławatnika jest dla niego priorytetem.

Miejsce w rankingu najbogatszych

W 2017 roku magazyn Forbes umieścił Lena Blavatnika na 40. miejscu w rankingu najbogatszych ludzi świata. Zajmuje także 21. miejsce wśród najbogatszych Amerykanów.

dk4tbqn
dk4tbqn
dk4tbqn
dk4tbqn