Trwa ładowanie...
d1b4ctx
d1b4ctx
Zamieszczone na stronach internetowych portalu WP.PL materiały sygnowane skrótem "PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie, chronionych przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez WP.PL na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

Lepsze nastroje w sektorze MŚP w I kwartale

Najnowszy wynik wskaźnika nastrojów sektora małych i średnich przedsiębiorstw "Barometr EFL" wyniósł 57,1 pkt. To najwyższy wynik dla I kwartału roku w historii badań - poinformował we wtorek Europejski Fundusz Leasingowy.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
d1b4ctx

Jak podano w komunikacie, wynik "Barometru EFL" za I kwartał 2017 roku wyniósł 57,1 pkt. W 2016 roku wartość wskaźnika wyniosła 53,1 pkt., a w 2015 r. - 54,3 proc.

"Tym samym nie powtórzyła się sytuacja z ubiegłego roku, gdy pomiędzy IV kwartałem 2015 roku a I kwartałem 2016 roku odczyt "Barometru" spadł. Został również przerwany trend spadkowy, który był obserwowany pomiędzy II a IV kwartałem 2016 roku" - czytamy w komunikacie.

Według EFL decydujący wpływ na wzrost wartości Barometru w I kwartale tego roku miała istotna poprawa nastrojów pod względem planowanych inwestycji. Odsetek osób, które spodziewają się więcej inwestować na początku tego roku, wzrósł o blisko 10 punktów procentowych (z 22 proc. do 31,9 proc.) i był najwyższy od początku 2015 roku.

d1b4ctx

EFL poinformował, że wzrosła również liczba firm spodziewających się wzrostu wartości dynamiki sprzedaży (18,3 proc. w I kwartale 2017 r., 14,8 proc. w IV kwartale 2016 r.) oraz prognozujących wyższą płynność finansową (13,5 proc. w I kwartale 2017 r., 10,3 proc. w IV kwartale 2016 r.)

"Należy pamiętać, że wynik "Barometru EFL" opiera się na subiektywnych opiniach przedsiębiorców na temat ich planów inwestycyjnych i rozwoju swych firm w danym kwartale. W związku z tym, na ich odpowiedziach mogły zaważyć między innymi spływające dane mikro- oraz makroekonomiczne oraz prognozy analityków, które ostatnio są coraz bardziej optymistyczne" - powiedział cytowany w komunikacie prezes EFL Radosław Kuczyński.

Dodał, że jeżeli powtórzy się sytuacja z lat ubiegłych, gdy pomiędzy I a II kwartałem wartość wskaźnika będzie dynamicznie rosła, można spodziewać się, że w kolejnym pomiarze "Barometr EFL" osiągnie rekordową wartość dla dotychczasowych pomiarów.

Badanie "Barometr EFL" jest przygotowywane przez Ecorys na zlecenie Europejskiego Funduszu Leasingowego SA. Jego wyniki są publikowane co kwartał. Uczestnicy badania to mikro, małe i średnie firmy terenu całej Polski. W badaniu wzięła udział reprezentatywna grupa 600 mikro, małych i średnich firm. Aktualna edycja badania odbyła się w dniach 3-10 lutego 2017 r.

d1b4ctx

Podziel się opinią

Share
d1b4ctx
d1b4ctx