Lepsze nastroje w USA

Dzisiejsza sesja zakończyła się mieszanym zamknięciem indeksów, główne czyli WIG i WIG-20 odnotowały wzrost natomiast indeksy małych i średnich spółek nie zdołały odrobić strat i zakończył dzień pod kreską.

26.05.2009 17:30

Dziś inwestorzy czekali na dane makroekonomiczne z Polski, czyli dane o sprzedaży detalicznej i o stopie bezrobocia za kwiecień. Dane okazały się lepsze od oczekiwań, ale jak to zwykle bywa okazało się, że ankietowani ekonomiści nie wzięli pod uwagę faktu, iż w tym roku Wielkanoc była w kwietniu podczas gdy w 2008 w marcu, czym tłumaczona jest rozbieżność w oczekiwaniach. Stopa bezrobocia też okazała się lepsza od prognoz i myślę, że z tych danych trzeba się cieszyć. Konsekwentnie nie mogą zrozumieć czemu Polska giełda należy do globalnych outsiderów w ostatnich latach, natomiast dane makroekonomiczne absolutnie takich obaw absolutnie nie potwierdzają. Tym niemniej inwestorzy przeszli obojętnie wobec tych publikacji, a indeksy pogłębiały krótkoterminowe tendencję spadkowe. Natomiast duże poruszenie na rynkach wywołały lepsze od oczekiwań dane dotyczące zaufania konsumentów w USA. Znacznie lepszy od oczekiwań odczyt został entuzjastycznie przyjęty (tani kredyt znowu działa) przez inwestorów na głównych
parkietach. Dane te zostały opublikowane w samej końcówce dnia i dostarczyły impuls do zakupów akcji w samej końcówce sesji, ale tylko indeksom dużych spółek udało się odrobić spore straty.

W gronie największych spółek pozytywnie wyróżniły się dziś akcje spółek surowcowych PKN Orlen i KGHM oraz akcje Getinu i Cyfrowego Polsatu, które zyskały najwięcej w ujęciu procentowym. Do zwyżki Getinu przyczyniła się informacja o zwiększeniu zaangażowania przez jeden z lokalnych funduszy inwestycyjnych. Taka wiadomość w powiązaniu z eleganckimi wynikami finansowymi za I kw. musiała przyczynić się zainteresowania papierami przez innych uczestników rynku. Spółki surowcowe korzystają z pozytywnej aury na rynkach surowcowych, a w przypadku KGHM-u można mówić też o oczekiwaniu na wiążące informacje dotyczące planowanej wypłaty dywidendy, choć jeśli mam być szczery, wysokość dywidendy będzie kwestią otwartą aż do samego głosowania na WZA spółki.

Najsłabiej wiodło się walorom Cersanitu i Biotonu, a najbardziej na indeksie ważył spadek akcji Pekao SA. Dziś na parkiecie zadebiutowały akcje Ipopemy, które na zamknięciu zyskały ponad 17%. Można powiedzieć, iż był to udany debiut, choć cena w ciągu dnia była na wyższym poziomie, ale tego nie udało się utrzymać do końca dnia.

Tomasz Jerzyk
analityk DM BZ WBK SA

| Dane prezentowane w niniejszym raporcie zostały uzyskane lub zaczerpnięte ze źródeł uznanych przez DM BZ WBK S.A. za wiarygodne, jednakże DM BZ WBK S.A. nie może zagwarantować ich dokładności i pełności. Niniejsze opracowanie i zawarte w nim komentarze są wyrazem wiedzy oraz poglądów autora i nie powinny być inaczej interpretowane. Dom Maklerski BZ WBK S.A. nie ponosi odpowiedzialności za szkody poniesione w wyniku decyzji podjętych na postawie informacji i opinii zawartych w niniejszym opracowaniu. Powielanie bądź publikowanie niniejszego opracowania lub jego części bez pisemnej zgody DM BZ WBK S.A. jest zabronione. |
| --- |

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)