Trwa ładowanie...
d4662i3

Lepsze oceny koniunktury w handlu hurtowym w II mdm oraz rdr - GUS

21.02. Warszawa (PAP) - W lutym ogólny klimat koniunktury w handlu hurtowym oceniany jest bardziej optymistycznie niż w styczniu i w analogicznym miesiącu poprzednich dwóch lat -...
Share
d4662i3

21.02. Warszawa (PAP) - W lutym ogólny klimat koniunktury w handlu hurtowym oceniany jest bardziej optymistycznie niż w styczniu i w analogicznym miesiącu poprzednich dwóch lat - podał GUS w piątek.

GUS podał, że ogólny klimat koniunktury w handlu hurtowym kształtuje się w lutym na poziomie plus 5 (plus 3 w styczniu). Poprawę koniunktury sygnalizuje 18 proc. badanych przedsiębiorstw, pogorszenie 13 proc. (przed miesiącem odpowiednio 17 proc. i 14 proc.). Pozostałe podmioty uznają, że ich sytuacja nie ulega zmianie.

"Prognozy sprzedaży są pozytywne, wobec niekorzystnych przewidywań sprzed miesiąca. Sytuacja finansowa w najbliższych trzech miesiącach może nie ulec zmianie. Diagnozy zarówno sprzedaży, jak i sytuacji finansowej są bardziej pesymistyczne niż w styczniu. Badane przedsiębiorstwa zapowiadają, iż ceny towarów mogą rosnąć w tempie nieco wolniejszym niż oczekiwano miesiąc wcześniej" - napisano w komunikacie GUS.

d4662i3

Według GUS spośród badanych jednostek, w lutym 5,1 proc. podmiotów nie odczuwa żadnych barier w prowadzeniu bieżącej działalności (5,4 proc. przed rokiem).

"Największe trudności napotykane przez przedsiębiorców zgłaszających występowanie barier związane są z konkurencją na rynku (barierę tę sygnalizuje w lutym br. 55 proc. przedsiębiorstw, 51 proc. w analogicznym miesiącu ub. r.) i kosztami zatrudnienia (48 proc. w lutym bieżącego i poprzedniego roku). W ujęciu rocznym w największym stopniu spadło znaczenie bariery związanej z niepewnością ogólnej sytuacji gospodarczej (z 50 proc. do 43 proc.)" - napisano.(PAP)

jba/ jtt/

d4662i3

Podziel się opinią

Share
d4662i3
d4662i3