Lewandowski: nowa perspektywa finansowa udowodni użyteczność Europy

Unijny komisarz UE ds. budżetu Janusz Lewandowski ocenił, że nowa perspektywa finansowa na lata 2014-2020 pozwoli udowodnić "użyteczność Europy poprzez budżet". W Krakowie w czwartek rozpoczęło się spotkanie członków Biura Europejskiej Partii Ludowej.

Jak mówił Lewandowski, warunkiem udowodnienia tej użyteczności Europy będzie "rzeczywiste wdrożenie tych programów, które były z największą determinacją polityczną anonsowane na najbliższe lata".

Komisarz zaznaczył, że wspólna Europa zostanie poddana próbie politycznej w maju podczas wyborów do Parlamentu Europejskiego. "Majowe wybory bardziej niż kiedykolwiek będą sporem o ukształtowanie przyszłości UE i bardziej niż kiedykolwiek - oprócz kwestii krajowych - będzie w nich obecna kwestia europejska" - mówił Lewandowski.

Jak podkreślił, z tego powodu potrzebujemy argumentów na rzecz użyteczności wspólnej Europy. "Te argumenty są bardzo potrzebne w klimacie pewnej nieufności wobec Brukseli i w klimacie, kiedy sukces jest nacjonalizowany, a problemy europeizowane" - uważa unijny komisarz ds. budżetu.

"Mamy poprzez budżet europejski częściową, choć niepełną odpowiedź, jak rozwiązać dylemat obecny w wielu krajach europejskich: finansowania wzrostu miejsc pracy i konkurencyjności w warunkach konsolidacji finansów publicznych" - mówił.

Według niego można mówić o użyteczności antykryzysowej i rozwojowej budżetu unijnego w kończącej się perspektywie 2007-2013.

Wiceminister infrastruktury i rozwoju Paweł Orłowski podkreślił, że Polska może być dobrym przykładem na to, iż polityka spójności i fundusze unijne były "doskonałym lekarstwem i mechanizmem zwalczającym kryzys". "W 2009 r., kiedy większość państw była w recesji, Polska miała wzrost gospodarczy. Bez funduszy unijnych bylibyśmy w recesji. Do 2015 roku ten wzrost nadal się utrzyma, a będziemy już na etapie wdrażania perspektywy 2014-2020" - zaznaczył.

Orłowski bronił pieniędzy w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego. Dzięki nim - jak mówił - powstało w Polsce ponad 170 tys. nowych działalności gospodarczych, z których 80 proc. przetrwało na rynku. Z różnych szkoleń skorzystało ponad 800 tys. bezrobotnych; prawie 50 proc. z nich znalazło zatrudnienie w ciągu następnych sześciu miesięcy.

Ocenił, że ważnym czynnikiem w tworzeniu nowych miejsc pracy w nowej perspektywie finansowej UE będzie wsparcie przedsiębiorczości, ukierunkowane na innowacyjność. Znaczące będzie tu powiązanie biznesu ze światem nauki.

O planach związanych z rozwojem Polski Cyfrowej mówił minister administracji i cyfryzacji Rafał Trzaskowski. Według niego w dziedzinie digitalizacji i cyfryzacji "zaskoczyliśmy siebie i Europę, jak dobrze wydajemy pieniądze europejskie". "Nowe pieniądze są trudniejsze; trzeba je tak inwestować, żeby wspierać konkurencyjność. Trudno też będzie przesuwać środki na inne projekty, co zmusza nas do większej rozwagi i dokładności przy wyborze projektów" - zaznaczył.

Według niego w dziedzinie cyfryzacji Polska ma się czym pochwalić na arenie UE. W łączności szerokopasmowej wciąż pozostajemy w tyle, choć niektóre duże miasta mają ją lepszą niż miasta we Francji czy Włoszech. Polska - według zapowiedzi Trzaskowskiego - w 2020 r. ma osiągnąć cele określone w Europejskiej Agendzie Cyfrowej.

Europosłanka Róża Thun zwróciła uwagę na bariery do usunięcia, które wciąż utrudniają życie Europejczyków, mimo że od lat nie dzielą ich granice. Wymieniła m.in. opłaty roamingowe w telefonii komórkowej, drogie międzynarodowe bilety kolejowe czy różne wersje prawa autorskiego. "Musimy reformować rynek wewnętrzny, mając do tego wizję i z odwagą, jaka charakteryzowała naszych ojców założycieli" - apelowała.

Nowy budżet UE na lata 2014-2020 zakłada wydatki rzędu 960 mld euro w zobowiązaniach oraz ponad 908 mld euro w rzeczywistych płatnościach na siedem lat. Polska będzie największym odbiorcą unijnych funduszy; w latach 2014-2020 ma otrzymać 105,8 mld euro, w tym na politykę spójności 72,9 mld euro, a na politykę rolną 28,5 mld euro.

Drugi dzień spotkania poświęcony będzie dyskusji na temat polityki energetycznej UE i kierunkom jej ewentualnych zmian.

Europejska Partia Ludowa skupia kilkadziesiąt partii chadeckich, ludowych i konserwatywnych. Liczy 274 posłów z 27 państw członkowskich UE. Tworzy w Parlamencie Europejskim najsilniejszą frakcję, z której pochodzi obecny szef Komisji Europejskiej Jose Barroso. Z Polski do EPL należą Platforma Obywatelska i Polskie Stronnictwo Ludowe.

Źródło artykułu:PAP

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)