Trwa ładowanie...
d3vsvx9

Lewandowski: Rada Gospodarcza recenzentem programu dla górnictwa (aktl.)

#
Dochodzi informacja z MG
#

Share
d3vsvx9

02.01. Warszawa (PAP/Media) - Rada Gospodarcza przy premierze będzie recenzentem rządowego programu dla górnictwa - poinformował w piątek szef Rady Janusz Lewandowski. Ministerstwo gospodarki poinformowało, że rząd w środę zajmie się programem naprawczym dla Kompanii Węglowej.

"Sądzę, że rząd przyjmie ten program na początku stycznia, 7 stycznia" - mówił Lewandowski w Polsat News. Rada, już pod moim kierownictwem, wystąpi w roli recenzenta" - dodał.

"Z góry zapowiadam, że nie ma takiego programu, ani na stocznie, ani na górnictwo, ani na służbę zdrowia, który wszystkim by się podobał, więc zapewne będzie to szukanie kompromisu" - podkreślił b. komisarz UE ds. budżetu, który szefem Rady został w połowie grudnia ub. roku.

d3vsvx9

W końcu grudnia premier Ewa Kopacz zapowiadała, że będzie konsekwentna w realizacji reformy górnictwa. "To wielkie wyzwanie na rok 2015" - oceniała.

"Mój poprzednik Jan Krzysztof Bielecki negocjował z górnikami w kopalni, trwało to bardzo długo. W tej chwili trzeba to zamienić w program, który przede wszystkim dotyczy tej jednej, ale największej za to Kompanii Węglowej" - mówił w piątek Lewandowski.

Jak poinformowało w piątek PAP ministerstwo gospodarki, zespół ds. funkcjonowania górnictwa pod przewodnictwem pełnomocnika rządu ds. restrukturyzacji węgla kamiennego Wojciecha Kowalczyka przygotował plan naprawczy Kompanii Węglowej, który zostanie rozpatrzony na posiedzeniu Rady Ministrów w środę, 7 stycznia 2015 r.

Na przełomie listopada i grudnia w Kompanii Węglowej - największej spółce tej branży w Europie - doszło do zmiany prezesa. Krzysztof Sędzikowski zastąpił Mirosława Tarasa, jednogłośnie odwołanego przez radę nadzorczą, która uznała, że pod jego kierownictwem straty KW wzrosły, działania restrukturyzacyjne okazały się nieskuteczne a w dialogu ze stroną społeczną wytknęła "brak skuteczności".

d3vsvx9

Dzień przed tą decyzją odwołania Tarasa zażądali związkowcy, wskazując m.in. jego wypowiedź podczas konferencji "Górnictwo 2014" w Katowicach, gdzie prezes KW mówił tam m.in., że w Polsce brakuje długoterminowej polityki energetycznej i wizji działania górnictwa. Taras wyraził wtedy przekonanie, że aby poprawić sytuację górnictwa, rząd powinien przyjąć program, w którym zdecyduje się na wspieranie górnictwa z budżetu, albo na gwałtowne cięcia w tej branży. Odnosząc się do możliwości restrukturyzacji branży oceniał, że obecne działania to "reanimacja trupa".

Wcześniej związkowcy z KW przez kilka dni okupowali siedzibę firmy. Jak podawali, powodem rozpoczęcia protestu stała się informacja zarządu o braku pieniędzy na grudniowe wypłaty oraz niepozyskaniu środków na finansowanie kluczowych elementów planu naprawczego.

Kompania Węglowa zatrudnia 47 tys. osób. Należy do niej 14 kopalń o łącznej zdolności wydobywczej 34 mln ton węgla rocznie, jednak - według informacji z września - tylko trzy utrzymywały rentowność. Wynik finansowy po sześciu miesiącach 2014 r. wyniósł minus 342,3 mln zł, wobec 228,7 mln zł straty przed rokiem

Jak mówił na początku grudnia PAP Wojciech Kowalczyk, przychody sektora ze sprzedaży w pierwszych trzech kwartałach br. spadły rok do roku o 2,7 mld zł. Przy kosztach wydobycia na poziomie 15,4 mld zł skutkiem była strata na sprzedaży rzędu 1,6 mld zł, a od każdej tony sprzedawanego węgla trzeba było dopłacić średnio 32,76 zł. Łączne zobowiązania sektora na koniec września 2014 r. sięgnęły 12,8 mld zł i były wyższe niż rok wcześniej o 2,8 mld zł.

d3vsvx9

Według Kowalczyka priorytetem planu naprawczego jest stworzenie modelu polskiego górnictwa na przyszłość oraz zapewnienie bezpieczeństwa górnikom. "Polskie górnictwo musi być konkurencyjne i nowoczesne, bo inaczej za parę lat w ogóle go nie będzie. W tym obszarze liczę na zrozumienie wszystkich, którzy są związani z branżą. Jednocześnie chciałbym zapewnić, że w ramach naszych działań górnicy otrzymają wsparcie. Nikt nie zostanie bez pomocy" - zapewniał Kowalczyk.

d3vsvx9

Podziel się opinią

Share
d3vsvx9
d3vsvx9