Trwa ładowanie...
d4gfr7q
08-09-2010 17:00

Lider rynków europejskich

Warszawski rynek był dzisiaj jednym z najsilniejszych na starym kontynencie. Wszystkie indeksy zanotowały wyraźne wzrosty. Najwięcej zyskiwały sektory bankowy i telekomunikacyjny. Obroty na rynku przekroczyły poziom 1,6 mld zł. Indeks największych spółek wzrósł 2,09 proc., natomiast WIG zyskał 1,65 proc. i osiągnął wartość 43699,35 pkt.

d4gfr7q
d4gfr7q

Wśród informacji dotyczących naszej gospodarki należy wspomnieć, iż ankietowani przez PAP ekonomiści szacują, iż produkcja przemysłowa w sierpniu w ujęciu rok do roku wzrosła o 13,5 proc. wobec wzrostu 10,3 proc. w lipcu. Ponadto zgodnie z oczekiwaniami analityków sprzedaż detaliczna liczona w sierpniu rdr wzrosła średnio o 5,6 proc.

Wśród grona największych spółek na szczególną uwagę zasługiwały dzisiaj akcje PBG, które zyskiwały na zamknięciu ponad 5 proc. Silnie rosły również walory PZU (+3,13 proc.). Dzisiaj odtajnione zostało opracowanie jednego z domów maklerskich, który rozpoczął rekomendowanie akcji największego polskiego ubezpieczyciela od zalecenia „neutralnie” i określenia ceny docelowej na poziomie 362,50 zł. Istotnie zyskiwały także walory TVN (+4,13 proc.), Pekao (+3,25 proc.) i Lotosu (+2,79 proc.). Wśród nielicznego grona zniżkujących spółek znalazły się natomiast akcje CEZ (-0,30 proc.) i GTC (-0,44 proc.).

Na szerokim rynku liderem wzrostów były akcje spółki Pronox Technology. Wczoraj spółka poinformowała o złożeniu wniosku o ogloszeniu upadłości z możliwością zawarcia układu. Dzisiaj walory rosły 27,69 proc., osiągając poziom na zamknięciu 0,83 zł. Bardzo silnie zyskiwały akcje CITY Interactive po podaniu skonsolidowanego wyniku netto za okres lipiec-sierpień. Według szacunków spólki przychody spółki wyniosły 27,9 mln zł, a zysk netto 11,6 mln.

Dzisiejsza sesja była dla posiadaczy akcji bardzo udana. Pokonana została magiczna bariera 2500 pkt na indeksie obrazującym zachowanie największych spółek. Dodatkowo zamknięta została luka z 9-10 sierpnia na poziomie 2524 2528 pkt. Warszawska giełda odnotowała dzisiaj istotnie większe wzrosty od zachodnich rynków i co najważniejsze – poparte były one poważnymi obrotami. Jest to dobry prognostyk na przyszłość i pozwala przypuszać, iż ustanowienie nowych rekordów na indeksach w tym roku to tylko kwestia czasu.

Grzegorz Skrzyczyński
makler DM BZ WBK SA

d4gfr7q
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4gfr7q