Trwa ładowanie...

Litewska gra o energię

Litewscy politycy mogą zrezygnować ze sprzeciwu wobec rosyjsko-niemieckiego gazociągu Nord Stream - czytamy w "Rzeczpospolitej".

Share
Litewska gra o energięŹródło: PAP
dv8cf5g

Wycofanie sprzeciwu Wilna mogłoby pomóc w przedłużeniu funkcjonowania elektrowni atomowej w Ignalinie lub uzyskaniu dodatkowych dostaw surowców z Rosji.

"Rzeczpospolita" pisze, że w 2009 roku Litwa może odczuć poważne braki energii. Zgodnie z umową, zawartą przed przystąpieniem do Unii Europejskiej, musi bowiem wyłączyć swoją elektrownie atomową w Ignalinie, wybudowaną jeszcze w czasach ZSRR. Oznacza to konieczność importowania energii i nawet dwukrotny wzrost jej cen.

dv8cf5g

Litewski urzędnik państwowy mówi nieoficjalnie "Rzeczpospolitej", że jednym z pomysłów na uniknięcie kryzysu energetycznego może być wycofanie litewskiego sprzeciwu wobec rosyjsko-niemieckiego gazociągu Nord Stream omijającego państwa bałtyckie i Polskę.

W zamian za wycofanie sprzeciwu Litwa chciałaby dostać od władz w Berlinie wsparcie w walce o przedłużenie działania elektrowni w Ignalinie. Z Rosjanami Wilno mogłoby wynegocjować niższe ceny dostaw gazu i mazutu, którymi napędzane są litewskie elektrownie konwencjonalne. Szczegóły w "Rzeczpospolitej".

dv8cf5g
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dv8cf5g
dv8cf5g