Trwa ładowanie...
d1lple4
22-10-2015 13:55

Łódź/ 226 mln euro na inwestycje w Łódzkim Obszarze Metropolitalnym

Porozumienie ws. Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych (ZIT) podpisali w czwartek prezydent Łodzi Hanna Zdanowska i marszałek woj. łódzkiego Witold Stępień. Dzięki ZIT na inwestycje w 28 gminach Łódzkiego Obszaru Metropolitalnego rozdzielonych zostanie 226 mln euro.

d1lple4

Na mocy porozumienia Stowarzyszenie Łódzki Obszar Metropolitalny (ŁOM), które swoim zasięgiem obejmuje Łódź oraz cztery otaczające ją powiaty: brzeziński, łódzki wschodni, pabianicki i zgierski, stało się instytucją odpowiedzialną za koordynację wydatków w ramach Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Łódzkiego na lata 2014-2020.

Jak wyjaśnił marszałek Stępień, zarząd stowarzyszenia będzie pośredniczył w realizacji projektów, które mają służyć rozwiązywaniu problemów specyficznych dla dużego skupiska ludzkiego, jakim jest ŁOM. "To problemy społeczne, komunikacyjne, ochrona środowiska, zaopatrzenie w media. W metropolii następuje kumulacja zjawisk i zadań innych niż w obszarach wiejskich. Stąd dedykowane 226 mln euro w ramach RPO na projekty w tym obszarze strategicznej interwencji" - podkreślił.

"Dziękuję samorządowcom, którzy dwa lata temu uwierzyli nam i wspólnie określili zadania, które będziemy realizowali w ramach ZIT. Skończyły się rozmowy i negocjacje, co chcemy realizować. Zaczynamy działania zmierzające do wykonania poszczególnych projektów. Z przeprowadzonych inwestycji będą rozliczać nas mieszkańcy" - mówiła prezydent Łodzi, która jest prezesem ŁOM.

28 gmin należących do ŁOM zaplanowało już inwestycje, na które chcą przeznaczyć pieniądze z RPO - to m.in. budowa obiektów sportowych, unowocześnianie szkół, budowa kanalizacji, tworzenie ścieżek rowerowych, poprawa działania komunikacji miejskiej. Do powiatu brzezińskiego ma trafić ok. 55 mln zł, łódzki wschodni otrzyma ok. 71 mln zł, pabianicki - 99 mln zł, zgierski - 129 mln zł. Najwięcej - 408 mln zł - przeznaczono dla Łodzi.

d1lple4

"W Łodzi chcemy realizować projekty związane z przywróceniem świetności miasta, takie jak rewitalizacja obszarowa, Księży Młyn, a także termomodernizacja szkół i wiele mniejszych działań, np. odnowa Pałacu Steinertów przy Piotrkowskiej. Łódź dostanie 52 proc. alokacji środków - proporcjonalnie do liczby mieszkańców" - zaznaczyła Zdanowska.

Prezydent Łodzi dodała, że porozumienie nabierze mocy po podpisaniu przez Ministra Infrastruktury i Rozwoju. Wówczas - jej zdaniem będzie to możliwe na przełomie 2015 i 2016 r.- ŁOM wspólnie z samorządami należących do niego gmin będzie mógł rozdzielać środki na zaplanowane inwestycje.

d1lple4
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1lple4