Trwa ładowanie...
dxj477j
dxj477j
Zamieszczone na stronach internetowych portalu WP.PL materiały sygnowane skrótem "PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie, chronionych przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez WP.PL na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

Łódź/ Miasto zapowiedziało zniesienie opłaty targowej

Kupcy handlujący na łódzkich targowiskach mają zostać zwolnieni z opłaty targowej. Jej zniesienie zapowiedziała w czwartek prezydent miasta Hanna Zdanowska. "Skorzysta na tym ok. tysiąca drobnych przedsiębiorców" - podkreśliła.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
dxj477j

Odstąpienie od opłaty pobieranej od kupców umożliwia uchwalona w ubiegłym roku przez Sejm ustawa o samorządzie gminnym, która m.in. w zakresie podatków i opłat lokalnych od stycznia tego roku daje władzom lokalnym możliwość wyboru w kwestii pobierania opłat lokalnych lub rezygnacji z nich.

"Łódź chce skorzystać z tego prawa w przypadku zniesienia opłaty targowej. Dziękuję zainteresowanym stronom za przekonanie mnie do tej decyzji. Uważam, że jest ona słuszna i myślę, że jest to dobra wiadomość dla całego łódzkiego kupiectwa, a jest to przeszło 1000 podmiotów gospodarczych. Dla nich to jeden podatek mniej, tym bardziej w tak trudnej sytuacji lokalnych sprzedawców, którzy konkurują na tak trudnym rynku" - powiedziała prezydent Zdanowska.

Opłata targowa obecnie wynosi 3,5 zł za metr zajmowanej powierzchni i pobierana jest w dniu sprzedaży od sprzedawców na targowiskach znajdujących się poza budynkami. Tyle samo kupcy muszą płacić za rezerwację miejsca.

dxj477j

Prezydent Łodzi szacuje, że po zatwierdzeniu projektu uchwały przez radnych przychody do budżetu miasta z tego tytułu zmaleją o ok. 1,5 mln zł. Tłumaczyła, że tyle pieniędzy wpływało do miasta z tego podatku w ostatnich latach. Dodała, że budżet jest w "dobrej kondycji" i większe znacznie mają przychody z podatków PIT, CIT i od nieruchomości.

Z zapowiedzi zniesienia opłaty zadowolona jest Jolanta Zborowska z Łódzkiej Federacji Kupieckiej. W czwartek powiedziała, że handlowcy zabiegali o to od lat, bo opłata targowa jest "archaiczna". Jak tłumaczyła dotyczyła ona już niewielu targowisk i małej grupy kupców. "W zmodernizowanych halach przedsiębiorcy już wcześniej zostali zwolnieni z opłaty. Obowiązywała ona m.in. na auto-giełdach i prywatnych targowiskach" - wyjaśniła.

Łódzki radny PO Jarosław Tumiłowicz dodał, że opłata często "generowała koszty" m.in. angażując urzędników w ściąganie należności w różnych miejscach Łodzi.

W tym roku opłata targowa została zniesiona już m.in. w Warszawie.

dxj477j

Podziel się opinią

Share
dxj477j
dxj477j