Trwa ładowanie...
d3guspk
01-01-2016 13:15

Łódzka SSE podsumowała 2015 rok

Inwestycje na ponad pół miliarda zł, 13 inwestorów, zatrudnienie 481 nowych pracowników oraz utrzymanie 1193 miejsc pracy i wniosek o nowe tereny - taki jest bilans 2015 roku w Łódzkiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej.

Share
d3guspk

Prezes ŁSSE Tomasz Sadzyński zwrócił uwagę, że większość projektów z 2015 r. to reinwestycje obecnych inwestorów. "To nas cieszy, bo świadczy o tym, że przedsiębiorcy czują się w strefie dobrze i zbudowaliśmy wzajemne zaufanie, tak potrzebne przy realizacji projektów biznesowych" - powiedział.

Jak przypomniał rzecznik strefy Marcin Kwintkiewicz, największą inwestycją w 2015 roku zarówno pod względem nakładów, jak i zatrudnienia był nowy projekt Ceramiki Tubądzin wchodzącej w skład Grupy Tubądzin - jednego z czołowych polskich producentów płytek ceramicznych. Rzecznik zwrócił uwagę, że to czwarta inwestycja realizowana przez Grupę w ŁSSE.

Nowa inwestycja powstanie w podstrefie Sieradz. Stanie tam nowoczesny zakład produkcji płytek ceramicznych, w tym płytek podłogowych i fasadowych wytwarzanych w dużych i bardzo dużych formatach. W związku z budową nowej fabryki Grupa Tubądzin zamierza zainwestować - do połowy 2019 r. - ponad 135 mln zł i zatrudnić przynajmniej 107 nowych pracowników. Wśród zatrudnionych znaleźć się mają pracownicy produkcji, mechanicy, ale też informatycy i technolodzy. Tych ostatnich już teraz kształci dla firmy Akademia Górniczo-Hutnicza w Krakowie.

Rzecznik zaznaczył, że ŁSSE złożyła także wniosek o kolejne tzw. rozszerzenia strefy. Wniosek zawiera m.in. cztery nowe projekty inwestycyjne w Łodzi, Kutnie, Sławnie i Koninie. Inwestorzy zadeklarowali w nich łącznie nakłady na kwotę 345,3 mln zł oraz utworzenie przynajmniej 427 nowych miejsc pracy.

d3guspk

Władze strefy przypomniały, że w 2015 r. ŁSSE podpisała m.in. z Ministerstwem Obrony Narodowej, Politechniką Łódzką, Wyższą Szkołą Oficerską Sił Powietrznych w Dęblinie i Uniwersytetem Technologiczno-Humanistycznym w Radomiu list intencyjny ws. utworzenia klastra wyżyny lotniczej.

Według rzecznika 2015 r. był dla ŁSSE rokiem przełomowym w ramach współpracy polsko-chińskiej. Strefa zorganizowała cykl spotkań dla przedsiębiorców z regionu, związany z eksportem do Chin. "Widać coraz większe zainteresowanie rodzimych firm rynkiem Państwa Środka. Świadczy o tym m.in. uruchomienie połączenia kolejowego z Łodzi do Chengdu oraz leżącego w południowo-zachodniej części Chin miasta Xiamen" - powiedział Kwintkiewicz. Dodał, że w czerwcu ŁSSE była partnerem strategicznym odbywającego się w Łodzi III Forum Regionów Polska Chiny.

W 2015 r. roku ŁSSE po raz drugi z rzędu została uznana za najlepszą strefę dla małych i średnich przedsiębiorstw w Europie w rankingu Global Freezones of the Year 2014 fDi Magazine - pisma z grupy Financial Times.

Jak poinformował rzecznik, na koniec 2014 r. 43 proc. inwestorów w ŁSSE stanowiły podmioty z sektora małych i średnich przedsiębiorstw. Liczba firm z tego sektora w porównaniu do roku 2013 wzrosła o 13 proc.

d3guspk

Oprócz tytułu, ŁSSE została również wyróżniona w czterech innych obszarach swojej działalności: reinwestycje w 2014 r., strategia i zaangażowanie we współpracę polsko-chińską, nowe inwestycje oraz szkolenie umiejętności.

"Inwestorzy szukają już nie tylko zachęt inwestycyjnych, ale przede wszystkim dobrze wykwalifikowanych pracowników, infrastruktury, przyjaznego otoczenia biznesowego, możliwości rozwoju biznesu oraz otwartości władz lokalnych. Właśnie to, w połączeniu z pomocą publiczną, gwarantuje napływ projektów inwestycyjnych dla regionu i specjalnych stref ekonomicznych. Dlatego cały czas szukamy sposobów na wyróżnienie się" - podkreślił Tomasz Sadzyński.

Od początku istnienia Łódzkiej SSE wydano 286 zezwoleń, a inwestorzy zrealizowali inwestycje o łącznej wartości ponad 13 mld zł, dzięki którym powstało ponad 33 tys. miejsc pracy.

ŁSSE zajmuje obecnie ponad 1339 ha i składa się z 44 podstref w trzech województwach: łódzkim, wielkopolskim i mazowieckim. Najsilniejsze branże obecne w strefie to: AGD, kosmetyczno-farmaceutyczna, ceramiczna, IT/BPO oraz opakowań.

d3guspk
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3guspk
d3guspk