Trwa ładowanie...
d163rab
d163rab

Łódzkie/ Kontrakt Terytorialny ma zostać podpisany w przyszłym tygodniu

Zarząd województwa łódzkiego podpisze Kontrakt Terytorialny dla regionu tuż po przyjęciu go przez Radę Ministrów co zaplanowano na 12 listopada. Znalazło się w nim ok. 90 przedsięwzięć na łączną kwotę ok. 26 mld zł - poinformował w czwartek marszałek województwa Witold Stępień.
Share
d163rab

23 przedsięwzięcia są na liście podstawowej, a pozostałe na tzw. liście warunkowej - powiedziała PAP rzeczniczka marszałka Joanna Blewąska.

Kontrakty Terytorialne to umowy zawierane pomiędzy rządem a samorządami województw dotyczące finansowania kluczowych inwestycji w regionach w latach 2014-2020. Na ich realizację będą trafiać pieniądze unijne oraz środki krajowe. Nie są to jednak dokumenty zamknięte, będzie można je uzupełnić o nowe przedsięwzięcia.

"Została stworzona lista przedsięwzięć objętych planem inwestycyjnym dla regionu, które będą miały możliwość finansowania z RPO na szczeblu regionalnym i inwestycje, które będą finansowane z programów krajowych. Wartość każdej z inwestycji będzie się ustalać po jej dokładnej wycenie w oparciu o projekty, po podpisaniu umów na realizację. Dziś mówimy o kwocie 26 mld zł zapisanej na realizację łódzkich przedsięwzięć do roku 2020" - powiedział na konferencji prasowej marszałek województwa łódzkiego Witold Stępień.

d163rab

Do Kontraktu Terytorialnego wpisano m.in. duże inwestycje infrastrukturalne, w tym obwodnice Wielunia i Bełchatowa, budowę odcinka autostrady A1 Tuszyn - Pyrzowice, czy modernizacje linii kolejowych z Łodzi w kierunku Sieradza, Kutna i Centralnej Magistrali Węglowej przebiegającej przez region łódzki.

Do kontraktu - jak przyznał marszałek - wpisano też drogę ekspresową S14 (zachodnią obwodnicę Łodzi), ale z warunkiem, że możliwa będzie realizacja tej inwestycji, jeśli powstaną możliwości finansowe.

Wśród kluczowych inwestycji logistycznych znalazła się m.in. budowa portu multimodalnego w Zduńskiej Woli-Karsznicach, gdzie przecinają się dwie ważne linie kolejowe i droga S8. "To miejsce jest wskazywane w europejskiej sieci transportowej jako punkt węzłowy. W Łodzi podobne przedsięwzięcie stanowi węzeł Olechów - liczymy, że potencjał tego miejsca będzie rosnąć, czego potwierdzeniem jest np. pociąg do Chengdu w Chinach. Planujemy modernizację tej stacji przeładunkowej" - dodał marszałek woj. łódzkiego.

Do kontraktu wpisano też m.in. rozbudowę Regionalnego Ośrodka Onkologicznego Szpitala Wojewódzkiego im. Kopernika w Łodzi o kolejne ośrodki w szpitalach: w Sieradzu, Piotrkowie Trybunalskim i w Bełchatowie. Marszałek przyznał, że o wpisaniu do kontraktu programu rewitalizacji centrum Kutna władze regionu dyskutowały z Ministerstwem Kultury, które ze względu na ograniczenia możliwości finansowania obiektów zabytkowych i kulturalnych bało się, że będzie musiało tam zaangażować swoje środki.

d163rab

"Wytłumaczyliśmy te wątpliwości i, że projekt będzie objęty narodowym programem rewitalizacji, którego spodziewamy się na początku przyszłego roku" - zaznaczył.

Według niego na liście inwestycji w ramach KT znajduje się obecnie ok. 90 pozycji. Przyznał jednocześnie, że niektóre projekty - ze względu na problemy z uzgodnieniami środowiskowymi czy własnościowymi - mogą nie dochodzić do realizacji i w to miejsce powinny być wpisywane inne. Samorząd województwa będzie chciał zrealizować inwestycje także np. w ramach partnerstwa publiczno-prywatnego.

"Warto te przedsięwzięcia przygotowywać, mieć koncepcje, projekty i przystępować do realizacji wtedy, gdy będzie można je sfinansować albo kiedy pojawią się partnerzy. Zakładamy, że oprócz środków UE będziemy szukać partnerstwa publiczno-prywatnego na uruchamianie niektórych inwestycji" - dodał Stępień.

We wrześniu - jeszcze przed rozpoczęciem negocjacji z rządem - na liście samorządowych propozycji inwestycji znajdowały się 84 projekty najbardziej istotne dla rozwoju Łódzkiego. Wartość unijnego dofinansowania miała przekraczać 27,5 mld zł. Elementem Kontraktu Terytorialnego będzie RPO województwa łódzkiego, w ramach którego Łódzkie ma otrzymać 2,25 mld euro unijnego wsparcia.

We wtorek rząd podjął uchwały w sprawie zatwierdzenia Kontraktów Terytorialnych dla województw: lubuskiego, małopolskiego, opolskiego, dolnośląskiego, świętokrzyskiego, warmińsko-mazurskiego i zachodniopomorskiego.

d163rab

Podziel się opinią

Share
d163rab
d163rab