Trwa ładowanie...
d3lrwvx

Łódzkie/ Nowe tereny inwestycyjne w łódzkiej SSE

Łódzka Specjalna Strefa Ekonomiczna powiększy się o ok. 11 ha i zajmie 1302 ha - zdecydował we wtorek rząd. Mają powstać nowe inwestycje za ponad 236 mln zł. Przedsiębiorcy zadeklarowali utworzenie 590 nowych i utrzymanie 561 miejsc pracy.

Share
d3lrwvx

Zdaniem prezesa ŁSSE Tomasza Sadzyńskiego to bardzo dobra wiadomość, bo oznacza nowe inwestycje i nowe miejsca pracy w regionie łódzkim. Liczy on, że pod względem liczby wydanych zezwoleń 2014 rok będzie rekordowy w całej 17-letniej historii Łódzkiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej (ŁSSE) i uda się przekroczyć liczbę 25 zezwoleń w ciągu roku.

"W tej chwili finalizujemy rozmowy z ponad 30 potencjalnymi inwestorami. Na liście są globalne koncerny, ale i jest wiele firm z sektora małych i średnich przedsiębiorstw. To bardzo cieszy, bo stopniowo obalamy mit mówiący, że specjalne strefy ekonomiczne są tylko dla dużych podmiotów. U nas 48 proc. inwestorów jest z sektora małych i średnich przedsiębiorstw" - powiedział PAP Sadzyński.

Do ŁSSE będą włączone nowe tereny położone w województwie łódzkim, a inwestycje mają być realizowane w Łodzi, Łęczycy, Sławnie i Radomsku.

d3lrwvx

Najwięcej, bo 95,7 mln zł chce zainwestować w Łodzi Barry Callebaut Manufacturing Polska - spółka należąca do szwajcarskiej Grupy Barry Callebaut - producenta kakao i czekolady. Spółka chce rozbudować fabrykę i uruchomić w niej innowacyjne linie do produkcji białej i ciemnej czekolady. Firma zadeklarowała zatrudnienie 80 nowych pracowników i utrzymanie dotychczasowych 95 etatów. Zakończenie inwestycji planowane jest do końca 2015 roku. Najwięcej nowych miejsc pracy - co najmniej 250 - także w Łodzi obiecuje IMA Solution, spółka należąca do Pelion Healthcare Group, która chce zbudować zakład produkcyjny, w którym wytwarzane będą suplementy diety, artykuły spożywcze, żywność dietetyczna, kosmetyki oraz farmaceutyki. Spółka zadeklarowała nakłady inwestycyjne w wysokości co najmniej 45 mln zł. Zakończenie inwestycji planowane jest do końca czerwca 2018 roku. Z kolei w Radomsku Press Glass planuje wybudować nowy zakład, w którym wytwarzane będą szyby zespolone, szkło strukturalne, laminowane oraz szyby
pojedyncze. Spółka chce utrzymać 447 etatów w działającym w mieście zakładzie i utworzyć 200 nowych miejsc pracy. Nakłady inwestycyjne mają sięgać 50 mln zł. Projekt ma być zakończony do końca 2017 roku.

W Sławnie inwestycję planuje Nordkalk, spółka należąca do Grupy Nordkalk (część fińskiej Grupy Retting) - producent wyrobów z kamienia wapiennego. W rozbudowanym zakładzie będzie wytwarzana mączka wapienna z przeznaczeniem dla rolnictwa, budownictwa oraz przemysłu szklarskiego. Powstanie 30 nowych miejsc pracy, a nakłady mają przekroczyć 20 mln zł. Zakończenie inwestycji planowane jest do końca czerwca 2017 roku.

Z kolei De Heus, należący do De Heus Group - międzynarodowej firmy specjalizującej się w branży żywienia zwierząt hodowlanych - planuje wybudować nowy zakład w Łęczycy. Będą w nim produkowane premiksy, tj. mieszanki pasz. Zatrudnienie znajdzie w nim 30 nowych pracowników, a nakłady inwestycyjne wyniosą co najmniej 25 mln zł. Inwestycja powinna być zrealizowana pod koniec 2015 roku.

Łódzka Strefa składa się z 45 podstref w trzech województwach: łódzkim, wielkopolskim i mazowieckim. Przez 17 lat istnienia wydała 241 zezwoleń na działalność. Firmy zrealizowały w niej inwestycje o wartości ponad 10,8 mld zł, dzięki którym powstało prawie 29 tys. miejsc pracy.

d3lrwvx

Podziel się opinią

Share
d3lrwvx
d3lrwvx