Lokata - dobry sposób na oszczędzanie

Sposobów na powiększenie swoich oszczędności jest wiele. Niestety nie każdy z nich gwarantuje zysk i zapewnia bezpieczeństwo zgromadzonym środkom. Alternatywą dla ryzykownych inwestycji są lokaty pieniężne.

Lokata - dobry sposób na oszczędzanie

27.12.2012 | aktual.: 11.01.2013 15:53

W trudniejszych czasach dla naszego budżetu racjonalne jest ograniczenie wydatków i odkładanie pieniędzy na przyszłość. Gdy posiadamy oszczędności, warto zorientować się, jakie mamy możliwości by tę kwotę jeszcze powiększyć. Jeśli boimy się utraty zgromadzonych środków i bardziej zależy nam na bezpieczeństwie oszczędności i ich stabilnym wzroście niż na spektakularnym, ale niepewnym zarobku obciążonym ryzykiem straty, warto zdeponować pieniądze na lokacie bankowej. W przeciwieństwie do akcji, funduszy inwestycyjnych czy zakupu waluty obcej, tutaj zysk jest gwarantowany.

O czym pamiętać?

Zanim zdecydujemy się na wybór odpowiedniej lokaty, należy dokładnie poznać ofertę banku. Warto wybierać lokatę, której założenie nie wymaga wielu formalności oraz uiszczania dodatkowych opłat. Dobrze, gdy lokatę można założyć przez Internet albo telefonicznie, co zwalnia nas z obowiązku wizyty w oddziale banku. Dużą zaletą jest także automatyczna odnawialność lokaty po upływie okresu, na jaki ją zawarto, więc nie trzeba pamiętać o jej przedłużaniu. Santander Consumer Bank w zakresie lokat oferuje wszystkie powyższe udogodnienia, udowadniając tym samym, że zarabianie na oszczędnościach jest nie tylko bezpieczne, ale i łatwe.

Poznaj szczegóły oferty - wypełnij formularz »* * To, co należy wziąć pod uwagę przy zakładaniu lokaty to kwota, jaką dysponujemy oraz termin, na jaki możemy ją oddać bankowi. Tylko dopełnienie warunków pozostawienia oszczędności na określony czas, gwarantuje wypłatę obiecanych przez bank odsetek. Jeśli zdecydujemy się na lokatę długoterminową, należy przemyśleć, czy na pewno przez tak długi okres obejdziemy się bez zgromadzonych oszczędności. Jeśli mamy wątpliwości, warto pomyśleć nad ulokowaniem na lokacie tylko części posiadanych środków albo wybrać po prostu krótszą formę lokaty.

Ile można zarobić na lokacie?

W ofercie bankowej najważniejsze są oczywiście gwarantowane zyski. Im większe oprocentowanie lokaty, tym większa korzyść dla oszczędzającego. W zależności od tego, jaką wybraliśmy lokatę: długo- czy krótkoterminową, możemy liczyć na odpowiedni przyrost oszczędności. W praktyce, im lokata jest dłuższa, oprocentowanie lokaty jest wyższe. Z tego powodu warto wybierać lokaty na jak najdłuższy okres proponowany przez bank . Dla przykładu – Santander Consumer Bank na lokacie 24-miesięcznej daje maksymalne oprocentowanie 5,65% w skali roku (lokata Direct +), co stanowi niezwykle korzystną i co najważniejsze - bezpieczną propozycję dla oszczędzających. Przyrost środków na lokacie jest także zależny od kwoty, jaką wpłacamy do banku. Im jest ona wyższa, tym zysk po upływie określonego terminu jest większy. Opierając się na przykładzie lokaty długoterminowej 5,65% łatwo policzyć, że przy oszczędnościach w kwocie 5.000 złotych, po dwóch latach wypłacamy z banku już 5.457,65 złotych (kwota z odsetkami pomniejszona o
podatek od zysków kapitałowych). Korzyść jest widoczna gołym okiem i stanowi świetny powód do zrobienia sobie lub bliskim prezentu. Jeszcze większą radość może sprawić zdeponowanie na lokacie większych środków. 30.000 złotych gwarantuje zarobienie na wspomnianej lokacie aż 2.745,90 złotych. Taki zysk pozwoli zrealizować marzenie o zagranicznej wycieczce albo zakupić nowe meble do domu. Zarobek na lokatach to dużo więcej od tego, co proponuje nam pozostawienie pieniędzy na zwykłym koncie oszczędnościowym i jeszcze lepsza alternatywa dla trzymania oszczędności w domu. Gromadzenie pieniędzy w domu jest całkowicie nieekonomiczne. Takie pieniądze tracą na wartości, dlatego o wiele lepiej znaleźć im miejsce, w którym będą na siebie pracować.

Lokata to bezpieczny i sprawdzony sposób na oszczędzanie. Depozyty złożone do banku mają gwarancję Bankowego Funduszu Gwarancyjnego, więc lokata stanowi dowód na to, że można mieć więcej, bez ponoszenia ryzyka straty. Wystarczy tylko trochę cierpliwości.

Anna Kuliberda

Wybrane dla Ciebie