Trwa ładowanie...

Lokatorzy składają wnioski o obniżenie czynszu

Po 100-procentowej podwyżce czynszu w mieszkaniach komunalnych w Olsztynie, lokatorzy składają wnioski o jego obniżenie. 978 najemców uzyskało już zgodę na obniżenie opłat; połowa z nich dostała 50-proc. ulgę - podał zakład budynków komunalnych w Olsztynie.

Lokatorzy składają wnioski o obniżenie czynszuŹródło: Jupiterimages
d225ch6
d225ch6

Do końca lipca lokatorzy mieszkań komunalnych w Olsztynie za metr kwadratowy płacili 2,89 zł, a po podwyżce od 1 sierpnia - 5,92 zł.

Jak poinformował PAP dyrektor Zakładu Lokali i Budynków Komunalnych w Olsztynie Zbigniew Karpowicz, po podwyżkach czynszowych do zakładu zarządzającego zasobem mieszkaniowym gminy wpłynęły 1164 wnioski o obniżenie opłat.

Obniżenie czynszu uzyskało 978 najemców, w tym 512 otrzymało 50-procentową obniżkę, 170 - 40-proc. ulgę, a 196 - 30-proc. obniżkę czynszu. 240 lokatorom i ich rodzinom gmina odmówiła obniżki, gdyż nie spełniali warunków. Kolejne wnioski są rozpatrywane.

Karpowicz podkreślił, że lokatorzy, którym odmówiono obniżenia czynszu, mieli na przykład zaległości w płatnościach, zajmowali większy metraż niż określono w uchwale albo mieli za wysoki dochód w rodzinie.

d225ch6

Zaznaczył, że do budżetu gminy rocznie z tytułu obniżek, jakich udzielono najemcom, nie wpłynie 1 mln 100 tys. zł.

Karpowicz powiedział, że po podwyżkach wielu lokatorów zdecydowało się także zamienić swoje mieszkania. 284 najemców zgłosiło się z takim wnioskiem do banku zamiany mieszkań komunalnych. Do tej pory 60 z nich zamieniło mieszkania.

Według dyrektora po podwyżce czynszu zobowiązania Zakładu Lokali i Budynków Komunalnych wobec spółek miejskich, a także wspólnot mieszkaniowych, zmalały z ponad 10 mln zł do 9 mln 880 tys. zł.

Lokatorzy mieszkań komunalnych w Olsztynie, nie godząc się na - ich zdaniem - drastyczne podwyżki, chcieli na drodze sądowej zmienić decyzję rady miasta. Jednak sąd rozpatrując pozwy najemców uznał, że gmina miała prawo do "skokowej podwyżki czynszu".

d225ch6

W styczniu br. radni - oprócz podwyżek za opłaty w mieszkaniach komunalnych - uchwalili także system ulg związanych ze stanem technicznym lokali. Na 10-proc. obniżki czynszu mogą liczyć najemcy, którzy zajmują lokal w suterenie i bez kanalizacji podłączonej do miejskiej sieci, z koniecznością wywożenia nieczystości z szamba. Z 5-proc. obniżki stawki czynszowej mogą skorzystać najemcy, którzy zajmują lokal wspólny dla 2-3 rodzin oraz lokal, który nie ma toalety w mieszkaniu.

Radni wprowadzili także szereg podwyżek dodatkowych dla lokatorów, którzy mają podwyższony standard mieszkania. Za lokal z centralnym ogrzewaniem czynsz wzrósł o 30 proc.; za lokal z ciepłą wodą z sieci miejskiej najemcy płacą więcej o 20 proc.; 10-proc. zwyżkę opłaty czynszowej przewidziano dla najemców w mieszkaniach wybudowanych po 1982 r. i po przeprowadzonym kapitalnym remoncie oraz budynkach w tzw. pierwszej strefie zamieszkania, czyli w śródmieściu i na starym mieście.

Na ulgi mogą liczyć także mieszkańcy lokali komunalnych, którzy mają niskie dochody. I tak rodzina, która ma dochód do 582 zł na osobę, może ubiegać się o 50-proc. ulgę, a z 30-proc. ulgi skorzysta rodzina, której dochód na osobę wynosi od 728 zł do 910 zł.

Zadłużenie lokatorów mieszkań komunalnych w Olsztynie wynosi 29,5 mln zł. W Olsztynie jest zawartych ponad 5 tys. 700 umów z najemcami lokali komunalnych.

d225ch6
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d225ch6