Losy greckiego rządu kluczowe dla rynku złotego i długu

21.06. Warszawa (PAP) - Rynki złotego i długu czekają na wynik głosowania nad wotum zaufania dla premiera Grecji Papanderu. Jeśli wynik będzie pozytywny, złoty może się umocnić ku...

21.06. Warszawa (PAP) - Rynki złotego i długu czekają na wynik głosowania nad wotum zaufania dla premiera Grecji Papanderu. Jeśli wynik będzie pozytywny, złoty może się umocnić ku 3,95 za euro, w przypadku porażki możliwe jest osłabienie powyżej 4,0 za euro - oceniają ekonomiści.

We wtorek grecki parlament ma głosować na wotum zaufania dla rządu Papandreu. Premier Grecji dokonał w swoim rządzie pod koniec zeszłego tygodnia szeregu zmian personalnych.

"Wydarzenia w Grecji będą zapewne wciąż wywierać wpływ na waluty regionu. Po wczorajszym osłabieniu PLN i HUF mogą dziś odrabiać straty, jednak naszym zdaniem przestrzeń do umocnienia jest - ze względu na niepewną sytuację w strefie euro - na razie ograniczona" - napisano w porannym raporcie banku Citi Handlowy.

"Dziś kluczowym wydarzeniem będzie wynik głosowania nad wotum zaufania dla premiera G. Papandreu. Jeżeli wynik głosowania będzie korzystny dla obecnego premiera, to zwiększy to szanse na przyjęcie pakietu kolejnych reform fiskalnych, co jest warunkiem uruchomienia kolejnych środków pomocowych z MFW i UE dla Grecji. W takim scenariuszu złoty powinien umocnić się w kierunku 3,95/EUR" - napisano w porannym biuletynie BPH.

"W przypadku mniej prawdopodobnego w naszej ocenie scenariusza braku wsparcia większości parlamentarnej dla gabinetu G. Papandreu należy liczyć się z możliwym osłabieniem PLN do powyżej 4,00/EUR" - dodano.

Sytuacja w Grecji i kurs złotego będą istotne dla rynku długu.

"Głównym czynnikiem kształtującym notowania polskich obligacji skarbowych będą dziś wydarzenia w Grecji i zmiany EUR-PLN. Jeżeli rząd J. Papandreu pozytywnie przejdzie test w postaci wotum zaufania, to należy spodziewać się pozytywnej reakcji rynków, umocnienia PLN i spadków rentowności. Największy potencjał do spadków rentowności widzimy na długim końcu krzywej, który powinien być dodatkowo wspierany przez deklaracje MF o możliwym wycofaniu się resortu z emisji papierów długoterminowych w związku z wysokim zaawansowaniem finansowania potrzeb pożyczkowych budżetu" - napisano w porannym raporcie BPH.

"Ewentualny upadek rządu w Grecji byłby czynnikiem generującym silny wzrost awersji do ryzyka, z negatywnymi konsekwencjami dla polskiego długu w postaci wzrostów rentowności obligacji skarbowych" - dodano.

We wtorek w Dzienniku Gazecie Prawnej, wiceminister finansów Dominik Radziwiłł powiedział, że ponieważ MF sfinalizowało już dużą część długu, resort wycofa się albo z przetargów na krótkie papiery, albo w ogóle nie będzie emitować dłuższych.

wtorek poniedz. poniedz. 9.00 15.55 9.10

EUR/PLN 3,9809 3,9817 3,9921 USD/PLN 2,7751 2,7904 2,8112 EUR/USD 1,4343 1,4318 1,4197

OK0713 4,88 4,85 4,87 PS0416 5,43 5,43 5,47 DS1020 5,90 5,91 5,93 (PAP)

fdu/ ana/

Źródło artykułu:PAP
finansekurswaluty

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)