Trwa ładowanie...
dlmnu3x

LSSE w 2015 r. wydała zezwolenia na inwestycje o wartości ponad 207 mln zł

Ponad 207 mln zł zainwestują firmy, które w 2015 r. otrzymały zezwolenia na prowadzenie działalności na terenie Legnickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej. W ub.r. po raz pierwszy w historii LSSE uzyskała tereny inwestycyjne poza granicami woj. dolnośląskiego.
Share
dlmnu3x

Prezes LSSE Rafał Jurkowlaniec podkreślił, że 2015 r. był dla strefy rokiem wyzwań i inicjowania nowych kierunków działalności. - To rok szczególny, ponieważ po raz pierwszy w historii LSSE przekroczyła swoim zasięgiem granice Dolnego Śląska i od listopada jesteśmy obecni także w województwie lubuskim, gdzie posiadamy ponad 52-hektarową podstrefę w Iłowej - powiedział PAP Jurkowlaniec.

Jesienią obszar LSSE został powiększony o tereny w Zgorzelcu, Jaworze, Męcince, Miękini oraz w Iłowej. W sumie to ponad 551 ha nowych terenów inwestycyjnych. Dzięki temu w okolicach Jawora powstał największych, jednolity kompleks terenów inwestycyjnych - Dolnośląska Strefa Aktywności Gospodarczej (DSAG). Te tereny liczą łącznie ponad 422 ha. W połowie roku w mediach pojawiła się informacja, że swoją fabrykę ma tam wybudować indyjski koncern motoryzacyjny TATA, który jest właścicielem marki Jaguar. Ostatecznie fabryka ta powstanie na Słowacji.

- DSAG jest jednym z elementów ważnych projektów gospodarczych zapoczątkowanych w 2015 roku w LSSE. Są to projekty S5 - Kierunek Dobrych Inwestycji oraz S3 - Droga Wielkich Możliwości, polegające na stworzeniu mocnego obszaru aktywności gospodarczej wzdłuż dróg ekspresowych S3 i S5 - dodał Jurkowlaniec.

dlmnu3x

Prezes podkreślił, że rok 2015 był również czasem rozwoju na terenach LSSE trzech dolnośląskich klastrów: motoryzacyjnego, edukacyjnego i lotniczego. W minionym roku LSSE wraz z gminą Głogów oraz firmą NCC Spec Bau powołała także Głogowski Park Przemysłowy, w którym powstaje pierwsza hala pod wynajem. - To nowy kierunek działania LSSE odpowiadający oczekiwaniom inwestorów i znacznie przyspieszający oraz ułatwiający możliwość zainwestowania na terenie strefy małym i średnim przedsiębiorstwom. Planujemy, że hala zostanie oddana do użytku do końca 2016 r. - dodał Jurkowlaniec.

W 2015 roku LSSE wydała pięć zezwoleń na działalność gospodarczą na jej terenie. Firmy, które je otrzymały, zainwestują łącznie ponad ponad 207 mln zł. Największe nakłady inwestycyjne zamierzają ponieść firmy inwestujące w okolicach Złotoryi. Powstaną tam zakłady produkujące pojemniki transportowe dla przemysłu motoryzacyjnego firmy Schneider, fabryka firmy Bisek-Asfalt, która produkuje masy bitumiczne oraz zakład firmy Borgers Polska zajmujący się produkcją wyrobów dla branży automotive.

- W tej chwili prowadzimy też kilka zaawansowanych projektów inwestycyjnych, które powinny zakończyć się wydaniem zezwoleń na prowadzenie działalności gospodarczej w LSSE. Szacujemy, że sfinalizujemy je najpóźniej do końca I kwartału 2016 r. - dodał Jurkowlaniec.

Według szacunków w 2016 r. LSSE wyda ok. 12 zezwoleń na prowadzenie działalności gospodarczej. Dzięki nim na terenie strefy może powstać ok. 2,2 tys. nowych miejsc pracy.

dlmnu3x

Podziel się opinią

Share
dlmnu3x
dlmnu3x