LSSE w 2015 r. wydała zezwolenia na inwestycje o wartości ponad 207 mln zł
Ponad 207 mln zł zainwestują firmy, które w 2015 r. otrzymały zezwolenia na prowadzenie działalności na terenie Legnickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej. W ub.r. po raz pierwszy w historii LSSE uzyskała tereny inwestycyjne poza granicami woj. dolnośląskiego.
01.01.2016 | aktual.: 04.01.2016 12:17
Prezes LSSE Rafał Jurkowlaniec podkreślił, że 2015 r. był dla strefy rokiem wyzwań i inicjowania nowych kierunków działalności. - To rok szczególny, ponieważ po raz pierwszy w historii LSSE przekroczyła swoim zasięgiem granice Dolnego Śląska i od listopada jesteśmy obecni także w województwie lubuskim, gdzie posiadamy ponad 52-hektarową podstrefę w Iłowej - powiedział PAP Jurkowlaniec.
Jesienią obszar LSSE został powiększony o tereny w Zgorzelcu, Jaworze, Męcince, Miękini oraz w Iłowej. W sumie to ponad 551 ha nowych terenów inwestycyjnych. Dzięki temu w okolicach Jawora powstał największych, jednolity kompleks terenów inwestycyjnych - Dolnośląska Strefa Aktywności Gospodarczej (DSAG). Te tereny liczą łącznie ponad 422 ha. W połowie roku w mediach pojawiła się informacja, że swoją fabrykę ma tam wybudować indyjski koncern motoryzacyjny TATA, który jest właścicielem marki Jaguar. Ostatecznie fabryka ta powstanie na Słowacji.
- DSAG jest jednym z elementów ważnych projektów gospodarczych zapoczątkowanych w 2015 roku w LSSE. Są to projekty S5 - Kierunek Dobrych Inwestycji oraz S3 - Droga Wielkich Możliwości, polegające na stworzeniu mocnego obszaru aktywności gospodarczej wzdłuż dróg ekspresowych S3 i S5 - dodał Jurkowlaniec.
Prezes podkreślił, że rok 2015 był również czasem rozwoju na terenach LSSE trzech dolnośląskich klastrów: motoryzacyjnego, edukacyjnego i lotniczego. W minionym roku LSSE wraz z gminą Głogów oraz firmą NCC Spec Bau powołała także Głogowski Park Przemysłowy, w którym powstaje pierwsza hala pod wynajem. - To nowy kierunek działania LSSE odpowiadający oczekiwaniom inwestorów i znacznie przyspieszający oraz ułatwiający możliwość zainwestowania na terenie strefy małym i średnim przedsiębiorstwom. Planujemy, że hala zostanie oddana do użytku do końca 2016 r. - dodał Jurkowlaniec.
W 2015 roku LSSE wydała pięć zezwoleń na działalność gospodarczą na jej terenie. Firmy, które je otrzymały, zainwestują łącznie ponad ponad 207 mln zł. Największe nakłady inwestycyjne zamierzają ponieść firmy inwestujące w okolicach Złotoryi. Powstaną tam zakłady produkujące pojemniki transportowe dla przemysłu motoryzacyjnego firmy Schneider, fabryka firmy Bisek-Asfalt, która produkuje masy bitumiczne oraz zakład firmy Borgers Polska zajmujący się produkcją wyrobów dla branży automotive.
- W tej chwili prowadzimy też kilka zaawansowanych projektów inwestycyjnych, które powinny zakończyć się wydaniem zezwoleń na prowadzenie działalności gospodarczej w LSSE. Szacujemy, że sfinalizujemy je najpóźniej do końca I kwartału 2016 r. - dodał Jurkowlaniec.
Według szacunków w 2016 r. LSSE wyda ok. 12 zezwoleń na prowadzenie działalności gospodarczej. Dzięki nim na terenie strefy może powstać ok. 2,2 tys. nowych miejsc pracy.