Trwa ładowanie...
d3mh9nf
d3mh9nf

Lubelskie/ Klacz Piniata najlepszym koniem pokazu w Janowie Podlaskim

4-letnia, gniada klacz Piniata ze stadniny w Janowie Podlaskim (Lubelskie) została uznana w niedzielę za najlepszego konia Narodowego Pokazu Koni Arabskich Czystej Krwi. Zdobyła też tytuł czempionki klaczy starszych.
Share
d3mh9nf

Pokaz odbywał się w ramach trwających od piątku w Janowie Podlaskim dorocznych Dni Konia Arabskiego. Konie oceniane były przez międzynarodowe jury w kilku kategoriach wiekowych, osobno klacze, osobno ogiery.

Patronat honorowy nad pokazem objął prezydent RP Andrzej Duda.

Główną nagrodę wręczył hodowcom wicepremier Janusz Piechociński. Przypomniał, że hodowla konia arabskiego w Polsce ma wielkie tradycje. "Mamy w tej chwili 15 stadnin, 3,5 tys. koni, z czego ponad tysiąc to są właśnie araby. Kilka stadnin rywalizuje i osiągamy sukcesy. Cieszę się też, że następuje reaktywacja wyścigów konnych, nie ze względu na pasję rywalizacji i totalizator, ale to przybliża ludzi do pięknych zwierząt" - powiedział Piechociński dziennikarzom.

d3mh9nf

"To przekłada się na kilkaset miejsc pracy. Kilka tysięcy koni jest też w hodowlach prywatnych. Koń stracił znaczenie jako siła pociągowa w rolnictwie, może jest to nisza, ale interesująca, dająca wiele satysfakcji nie tylko miłośnikom koni. Państwowa część hodowli ma ważne zadania, stąd ma wychodzić postęp genetyczny, szkoła trenerska, umiejętności hodowlane" - dodał Piechociński.

Czempionką klaczy młodszych została gniada, 2-letnia Pustynia Kahila wyhodowana w Michałowie, tytuł czempiona ogierów starszych uzyskał 4-letni, ciemnogniady Cefir ze stadniny w Białce, zaś ogierów młodszych - roczny, siwy Paris z Janowa Podlaskiego.

Za najlepszego konia wyścigowego pokazu uznana została klacz Maisha prywatnego właściciela Andrzeja Wójtowicza, wyhodowana przez Andrzeja Mroczka.

W pokazie w Janowie Podlaskim uczestniczyło ponad 100 koni z polskich stadnin państwowych i hodowców prywatnych. "Tutaj spotykamy się z końmi pokazowymi, które jeżdżą po całym świecie, po najbardziej prestiżowych wystawach. Celem narodowego pokazu jest wyłonienie najwybitniejszych jednostek. Zdobycie tytułu w Janowie Podlaskim jest przepustką do osiągania światowych laurów. Konie arabskie hodowane w Polsce to światowa czołówka" - powiedziała rzeczniczka Dni Konia Arabskiego Katarzyna Pruchniewicz.

d3mh9nf

W stadninie w Janowie Podlaskim od piątku trwają Dni Konia Arabskiego. Ich najważniejszym akcentem będzie aukcja koni arabskich z polskich stadnin "Pride of Poland", która rozpocznie się w niedzielę po południu. Licytowanych na niej będzie 28 klaczy wyhodowanych głównie w państwowych stadninach w Janowie Podlaskim, Michałowie i Białce.

W ub. roku na aukcji "Pride of Poland sprzedano" 24 konie za blisko 2,1 mln euro. Najwyższą cenę - 305 tys. euro - wylicytował nabywca z Arabii Saudyjskiej za dwuletnią ciemnogniadą klacz Piacolla, wyhodowaną w stadninie w Michałowie.

d3mh9nf

Podziel się opinią

Share
d3mh9nf
d3mh9nf