Trwa ładowanie...
dnwz0ia
07-12-2016 14:20

Lublin/ Projekty sportowe najpopularniejsze w budżecie obywatelskim

Przedsięwzięcia mające służyć zwiększeniu aktywności sportowej mieszkańców zdobyły największe poparcie w głosowaniu nad budżetem obywatelskim Lublina na 2017 r. Mieszkańcy rozdysponowali 15 mln zł na 23 projekty.

dnwz0ia
dnwz0ia

To trzecia edycja budżetu obywatelskiego w Lublinie. W niespełna 350-tysięcznym mieście w głosowaniu nad nim wzięło udział ponad 73 tys. osób, ponad 5 tys. więcej niż rok wcześniej.

Wiceprezydent Lublina Krzysztof Komorski podkreślił, że budżet obywatelski jest wyrazem konsekwentnej realizacji strategii rozwoju miasta, która zakłada wzrost udziału mieszkańców w decydowaniu o jego obliczu.

"To budowanie Lublina obywatelskiego, systemu opartego na zaufaniu i aktywności mieszkańców. Budżet obywatelski bardzo dobrze spełnia swoją funkcję, jest wyrazem odpowiedzialności mieszkańców za miasto, wskazuje na potrzeby dotyczące ich najbliższego otoczenia" - powiedział Komorski w środę na konferencji prasowej.

Pula pieniędzy przeznaczona na przyszłoroczny budżet obywatelski wynosi 15 mln zł. Podzielona została na dwie części: 8 mln zł przeznaczono na sfinansowanie projektów "małych", których koszt nie może przekroczyć 500 mln zł, zaś pozostałe 7 mln zł - na projekty "duże" o wartości od 500 tys. zł do 1,2 mln zł. Łącznie mieszkańcy zgłosili 149 projektów.

dnwz0ia

Każdy mieszkaniec miasta mający ukończone 16 lat mógł zagłosować na jeden projekt "duży" i dwa "małe".

Wśród "małych" zwyciężył projekt "Aktywny Lublin", który uzyskał ponad 6,5 tys. głosów. Przewiduje on zorganizowanie zajęć sportowych i rekreacyjnych dla wszystkich chętnych. Ma odbyć się co najmniej 2,3 tys. 45-minutowych treningów w rozmaitych dyscyplinach, takich jak piłka nożna, fitness, aqua aerobic, taniec towarzyski, biegi, nordic walking, a także szachy. Zajęcia będą bezpłatne dla uczestników.

Kolejne trzy miejsca zajęły podobnie zaplanowane projekty: "Aktywny uczeń", "Sport dla każdego" oraz "Aktywność dla każdego". Wśród 17 projektów "małych", które będą realizowane, jest też projekt "Pokochaj bieganie w Lublinie" oraz modernizacja czterech kompleksów sportowych bądź rekreacyjnych. Inne pomysły, które uzyskały poparcie mieszkańców to głównie remonty ulic, ale także rozwój "Punktu kultury" w dzielnicach Bronowice i Za Cukrownią, który ma na celu wciąganie mieszkańców w inicjatywy kulturalne i edukacyjne.

Wśród sześciu "dużych" projektów, które weszły do przyszłorocznego budżetu obywatelskiego, cztery związane są ze sportem. To projekt "Aktywny student", modernizacje obiektów sportowych klubów Lublinianka i Sygnał oraz budowa boisk przy zespole szkół w dzielnicy Sławinek. Realizowany będzie pomysł zajęć edukacyjnych z wykorzystaniem najnowszych technologii "Wirtualny uniwersytet dla każdego". Najwięcej głosów - ponad 6,1 tys. - zdobył remont ul. Różanej w dzielnicy Czuby Północne.

Jeszcze w tym roku ma być przeprowadzony nabór projektów do "Zielonego budżetu", nowej inicjatywy samorządu Lublina. Pomysł polega na urządzeniu terenów zielonych w miejscach wskazanych przez mieszkańców. Na ten cel przeznaczono 2 mln zł; projekty do realizacji zakwalifikuje komisja ekspertów.

dnwz0ia
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dnwz0ia