Lublin/ Rośnie zatrudnienie w sektorze usług dla biznesu
Działające w Lublinie firmy z sektora nowoczesnych usług dla biznesu w 2016 roku zwiększyły zatrudnienie o 16 proc. - poinformował w środę na konferencji Mariusz Sagan z urzędu miasta. W branży tej pracuje obecnie prawie 7,5 tys. osób.
"Jesteśmy miastem, które ma wzrost większy niż średnia ogólnopolska. W Polsce ten wzrost rokroczny jest o około 10-12 proc." - powiedział w środę na konferencji prasowej dyrektor Wydziału Strategii i Obsługi Inwestorów lubelskiego urzędu miasta Mariusz Sagan.
Sagan poinformował, że w prowadzonej przez miasto bazie danych jest obecnie 70 firm działających w sektorze BSS (Business Service Sector), czyli outsourcingowych usług dla biznesu. Jak zaznaczył, chodzi o firmy, które zatrudniają powyżej 20 osób. 45 tych firm to przedsiębiorstwa sektora IT, czyli outsourcingu informatycznego. Są także firmy świadczące usługi typu call center i contact center (obsługa klienta) czy usługi księgowo-finansowe.
Na koniec grudnia 2016 roku łączne zatrudnienie w firmach branży BSS w Lublinie wyniosło prawie 7,5 tys. osób. W grudniu 2015 r. w tej branży było zatrudnionych 6,4 tys. pracowników.
"W roku 2016 istniejące już firmy oraz te, które otworzyły w Lublinie swoje oddziały, zwiększyły zatrudnienie o tysiąc osób, co daje wzrost o ok. 16-17 proc." - dodał Sagan.
W 2016 r. w Lublinie rozpoczęło działalność osiem firm z branży BSS - w tym m.in. zatrudniająca 40 osób brytyjska firma Phlexglobal, która prowadzi outsourcing dokumentacji medycznej, czy polska firma windykacyjna GetBack, w której pracuje 60 osób.
Podczas konferencji przedstawiciele działającej w Lublinie od 2014 r. firmy Convergys poinformowali także o planach zwiększenia zatrudnienia. Lubelski oddział firmy obsługuje niemieckiego kontrahenta - firmę telekomunikacyjną Telefonica Deutschland - i zatrudnia obecnie 120 osób. Convergys w Lublinie planuje zatrudnić jeszcze 60 osób ze znajomością j. niemieckiego.
Według Sagana w najbliższych latach rynek nowoczesnych usług outsourcingowych dla biznesu będzie najszybciej rozwijającą się branżą, jeśli chodzi o zatrudnienie w Polsce i Europie Środkowo-Wschodniej. "Szacuję, że w 2017 r. w Lublinie powstanie dodatkowo dwa tysiące miejsc pracy" - zaznaczył.
Prezydent Lublina Krzysztof Żuk powiedział, że sektor nowoczesnych usług biznesowych jest wpisany w strategię rozwoju Lublina jako jedna z priorytetowych branż. Przypomniał, że istotną dla rozwoju tego sektora, obok obecności wykwalifikowanej kadry, jest dostępność powierzchni biurowych. Obecnie w Lublinie w 42 budynkach jest w sumie ponad 147 tys. m kw. powierzchni wykorzystywanej na potrzeby działań biznesowych, a kolejne 140 tys. m kw. jest w budowie lub w przygotowaniu.
"Na mapie tego outsourcingu Lublin zajął już bardzo wyraźne miejsce. Warszawa, Kraków, Wrocław, Poznań, szybko rozwijający się w tym obszarze Gdańsk, to są liderzy, ale my tych liderów szybko staramy się doganiać, przyciągając również duże inwestycje w Lublinie" - zaznaczył Żuk.