Trwa ładowanie...
d1laimv

Lublin/ Rusza przygotowanie budżetu obywatelskiego na 2015 r.

Od piątku rozpocznie się w Lublinie przyjmowanie propozycji inwestycji, które będą sfinansowane z budżetu obywatelskiego w 2015 r. Mieszkańcy mogą zdecydować o sposobie wydatkowania 10 mln zł, głosowanie zaplanowano we wrześniu.
Share
d1laimv

Budżet obywatelski będzie wprowadzony w Lublinie po raz pierwszy. Na poniedziałkowej konferencji prasowej prezydent Lublina Krzysztof Żuk powiedział, że bardzo liczy na aktywność mieszkańców miasta. Zapowiedział w przyszłości zwiększenie budżetu obywatelskiego, jeśli będzie na to zapotrzebowanie.

"Te 10 mln zł skierowanych na budżet obywatelski, to jest dopiero początek. Jeśli uda nam się zbudować taką aktywność w dzielnicach, w tych projektach mniejszych, to będziemy oczywiście dostosowywali się do oczekiwań i tworzyli możliwości większej partycypacji" - powiedział Żuk.

W poniedziałek uruchomione zostały punkty informacyjne, które mieszczą się w biurach obsługi mieszkańców lubelskiego Ratusza oraz we wszystkich filiach Miejskiej Biblioteki Publicznej. Pracownicy bibliotek zostali przeszkoleni i będą udzielać mieszkańcom informacji o tym, jak przygotować wnioski do budżetu obywatelskiego. Także w bibliotekach będą odbywały się spotkania na ten temat, zarówno z inicjatywy Ratusza jak i samych mieszkańców. Współgospodarzami spotkań będą lubelscy radni.

d1laimv

Propozycje do budżetu obywatelskiego na specjalnie przygotowanych formularzach będzie można składać od piątku do 30 czerwca. Trzeba będzie podać opis projektu, uzasadnić potrzebę inwestycji i podać jej szacunkowe koszty. Urząd miejski na potrzeby wnioskodawców przygotował specjalny cennik, w którym podał, ile kosztują drobne miejskie inwestycje takie, jak np. wybudowanie metra kwadratowego chodnika, zakup ławki czy ustawienie latarni.

Pula 10 mln zł podzielona została na dwie części: 5,5 mln zł przeznaczone zostało na sfinansowanie projektów "małych", o wartości do 500 tys. zł, a reszta, 4,5 mln zł - na projekty "duże", kosztujące od 500 tys. zł do 1,5 mln zł. Zgłoszenie projektu "małego" będzie wymagało poparcia go przez 20 mieszkańców Lublina, zaś "dużego" - przez 40. Projekty pod względem formalnym będzie oceniał zespół urzędników. Będą musiały być zgodne z zadaniami własnymi samorządu, możliwe do realizacji w ciągu jednego roku i zlokalizowane na gruntach miejskich.

Z listą projektów będzie można zapoznać się w internecie oraz miejskich bibliotekach. Głosowanie rozpocznie się 24 września i będzie trwało 14 dni. Będzie odbywało się w bibliotekach, a także za pośrednictwem internetu. Każdy mieszkaniec Lublina, który ukończył 16 lat będzie mógł wskazać do realizacji trzy projekty "duże" i pięć "małych".

d1laimv

Podziel się opinią

Share
d1laimv
d1laimv