Trwa ładowanie...
d1tv22z

Lublin/ Samorząd planuje inwestycje za 2,5 mld zł

Inwestycje o łącznej wartości 2,5 mld zł planuje samorząd Lublina w nadchodzących latach. Zamierza pozyskać na nie 1,5 mld zł dofinansowania z funduszy unijnych.

Share
d1tv22z

Nowe inwestycje mają być kontynuacją zamierzeń już dokonanych w poprzedniej perspektywie finansowej i konsekwentnie zmienić oblicze miasta - zapowiedział prezydent Lublina Krzysztof Żuk.

"W perspektywie czterech lat chcemy posadowić Lublin w pierwszej lidze miast polskich, patrząc na zaawansowanie infrastrukturalne, rozwiązywanie problemów związanych z jakością życia, ale też i konkurencyjność gospodarki" - mówił Żuk w czwartek na konferencji prasowej.

Przypomniał, że w latach 2007-2013 w Lublinie zrealizowane zostały inwestycje na kwotę około 3 mld zł, przy dofinansowaniu z funduszy unijnych w wysokości 1,5 mld zł. Najwięcej pieniędzy wydano na poprawę dostępności komunikacyjnej, m.in. wybudowano blisko 100 km nowych dróg. "Fundusze europejskie już zmieniły nasze miasto" - zaznaczył Żuk.

d1tv22z

W nowej perspektywie finansowej władze miejskie chcą pozyskać kolejne 1,5 mld zł funduszy europejskich z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Lubelskiego i Programu Operacyjnego Polska Wschodnia. Cała wartość inwestycji ma sięgnąć 2,5 mld zł.

Najwięcej środków - około 970 mln zł - miasto chce przeznaczyć na rozwijanie transportu publicznego. W pobliżu dworca kolejowego powstać ma zintegrowane centrum komunikacyjne, które będzie łączyć różne rodzaje transportu na trasach zarówno dalekobieżnych, jak i regionalnych oraz aglomeracyjnych i podmiejskich.

Dla komunikacji miejskiej zakupionych ma być kolejne sto nowych autobusów i trolejbusów, także autobusy elektryczne. Zaplanowano rozbudowę trakcji trolejbusowej, wprowadzenie elektronicznego biletu komunikacji aglomeracyjnej, powstać ma sieć parkingów podmiejskich, gdzie kierowcy będą mogli zostawiać swoje auta i przesiadać się do komunikacji zbiorowej.

Ponad pół miliarda złotych miasto chce wydać na budowę nowych odcinków ulic oraz przebudowę skrzyżowań. Powstać ma m.in. długo oczekiwany nowy węzeł komunikacyjny na skrzyżowaniu Alei Solidarności z ul. Gen. Ducha, który usprawni przejazd przez miasto na osi północ-południe.

d1tv22z

Około 470 mln zł pochłonąć ma rewitalizacja doliny przepływającej przez Lublin rzeki Bystrzycy. Powstać mają nowe miejsca wypoczynku, ścieżki piesze i rowerowe, kładki przez rzekę, odnowiony będzie zlokalizowany nad rzeką Park Ludowy.

Wspieraniu przedsiębiorczości służyć mają inwestycje infrastrukturalne na terenie byłej fabryki samochodów oraz na obszarach, gdzie planowane jest rozszerzenie specjalnej strefy ekonomicznej. Na ten cel ma być przeznaczone około 130 mln zł.

100 mln zł miasto chce przeznaczyć na inwestycje związane z kulturą. Planowana jest przebudowa Domu Kultury Kolejarza, gdzie znajdzie swoje pomieszczenia Teatr im. Andersena; wyremontowane zostaną zabytkowe obiekty na Starym Mieście, m.in. gmach Trybunału Koronnego, budynek domu kultury "Pod Akacją" i Plac po Farze. W dawnych warsztatach mieszczących Galerię Labirynt urządzone ma być Centrum Sztuki Współczesnej.

Za około 70 mln zł zrewitalizowane ma być śródmieście. Uporządkowany zostanie Plac Litewski w centrum miasta, a kolejny odcinek Krakowskiego Przedmieścia stanie się reprezentacyjnym pasażem pieszym wyłączonym z ruchu samochodowego.

d1tv22z

Podziel się opinią

Share
d1tv22z
d1tv22z