Trwa ładowanie...
d1o6e6t
25-03-2015 10:45

Lubuskie/ Gmina Witnica oferuje działki pod farmy solarne

Gmina Witnica (Lubuskie) szuka inwestorów zainteresowanych budową farm fotowoltaicznych. Impulsem do przygotowania gruntów na ten cel były prace legislacyjne nad ustawą o OZE, którą niedawno podpisał prezydent - poinformował PAP Artur Rosiak z Urzędu Miasta i Gminy Witnica.

d1o6e6t
d1o6e6t

"Przygotowaliśmy grunty pod farmy fotowoltaiczne jeszcze przed zakończeniem prac nad ustawą. Najciekawszy teren to sześć działek o łącznej powierzchni 78,37 ha. Nieruchomość jest niezabudowana i nieuzbrojona. Wcześniej była użytkowana rolniczo, obecnie jest to łąka, płaska, mocno nasłoneczniona" - powiedział PAP Rosiak.

Dodał, że ten obszar graniczy od północy z gruntami miasta Witnica i jest skomunikowany drogami gminnymi. Przeznaczenie i sposób zagospodarowania nieruchomości określono w decyzji o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu - jest to teren przeznaczony pod budowę elektrowni fotowoltaicznej. W bliskim sąsiedztwie działki znajduje się Główny Punkt Zasilania firmy Enea, co wg władz gminy - znacznie ułatwia włączenie elektrowni do sieci.

Burmistrz Miasta i Gminy Witnica Dariusz Jaworski ogłosił przetarg ustny nieograniczony na dzierżawę tego gruntu na okres 27 lat. Wywoławcza wysokość czynszu rocznego netto wynosi 330 tys. zł.

Druga nieruchomość pod budowę elektrowni fotowoltaicznej to dwie działki o łącznej powierzchni 5,9 ha, w południowej części miasta Witnica. Teren jest płaski i niezabudowany. Graniczy z obszarem Witnickiej Strefy Przemysłowej. Działki są odkryte, dobrze nasłonecznione.

d1o6e6t

Nieruchomość jest skomunikowana z siecią dróg miejskich. Ten teren również posiada już wydaną decyzję o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu jako teren przeznaczony pod budowę elektrowni fotowoltaicznej. W sąsiedztwie działki też znajduje się GPZ firmy Enea.

W przypadku tej nieruchomości burmistrz Witnicy także ogłosił przetarg na dzierżawę na okres 27 lat. Wywoławcza wysokość czynszu rocznego netto wynosi 50 tys. zł.

11 marca br. prezydent Bronisław Komorowski podpisał w środę ustawę o Odnawialnych Źródłach Energii (OZE) - poinformowała jego Kancelaria. Ustawa pozwoli uzyskać do 2020 r. 15 proc. udział energii odnawialnej w całkowitym zużyciu energii.

OZE to jeden z priorytetów polityki energetyczno-klimatycznej Unii Europejskiej. Jej celem jest m.in. 20-proc. udział tych źródeł w finalnym zużyciu energii. Dla Polski ten cel jest nieco niższy - średnio 15,5 proc. Źródła odnawialne na razie są droższe od konwencjonalnych, i aby się rozwijały, trzeba je wspierać, czyli dotować. Ustawa m.in. kompleksowo reguluje te kwestie.

d1o6e6t

Ustawa wejdzie w życie po upływie 30 dni od dnia ogłoszenia. Część przepisów, m.in. dotyczących nowych form wsparcia wytwórców z odnawialnych źródeł energii, wejdzie w życie z dniem 1 stycznia 2016 r.

W 2012 r. Witnica była bardzo bliska ściągnięcia na swój teren dużego inwestora z branży OZE. Zawarła nawet warunkową umowę ze spółką Sybac Energy z Warszawy (powiązana z niemiecką spółką Sybac Solar GmbH) na sprzedaż 86 ha ziemi. Na działce miała powstać duża elektrownia fotowoltaiczna o mocy 40-65 MW. Inwestor wycofał się jednak z tego przedsięwzięcia.

"Zakończenie prac legislacyjnych w obszarze OZE może pomóc w skutecznym zabieganiu o ludzi chcących zainwestować swoje pieniądze w budowę elektrowni słonecznych" - dodał Rosiak.

d1o6e6t
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1o6e6t