Lucas: Polska potrzebuje amerykańskiej broni nuklearnej na swoim terytorium
Polska potrzebuje amerykańskiej broni nuklearnej na swoim terytorium. Jednocześnie powinna bardziej integrować się z państwami skandynawskimi i bałtyckimi, co zwiększy jej bezpieczeństwo względem Rosji - uważa brytyjski pisarz i publicysta Edward Lucas.
20.06.2015 12:05
Udostępniamy nagranie wideo:
http://serwiswideo.pap.pl/wideo/Ekspert-Polska-potrzebuje-amerykanskiej-broni-nuklearnej.mp4
Lucas to wiceszef think-tanku Center for European Policy Analysis. Jest wieloletnim publicystą "The Economist", zajmującym się tematyką Europy Centralnej i Wschodniej.
"Europa potrzebuje bardzo silnej amerykańskiej obecności militarnej na swoim terytorium. Jeśli Rosja szantażuje bronią nuklearną, potrzebna jest europejska odpowiedź nuklearna na te groźby na poziomie strategicznym i taktycznym. (...) Polska będzie bezpieczniejsza, jeśli będzie miała na swoim terytorium amerykańskie głowice nuklearne" - powiedział PAP Lucas podczas organizowanego na Słowacji forum poświęconego globalnemu bezpieczeństwo Globsec.
Jak dodał, Polska poszukiwała różnych rozwiązań w związku z agresywną postawą Rosji, ale dotychczas żadne z nich nie zadziałało dobrze. "Myślę, że (b. minister spraw zagranicznych Radosław) Sikorski (...) chciał zbliżenia z Białorusią, a to nie zadziałało. Próbował też wspierać Grupę Wyszehradzką i to też nie zadziałało przez słabość Czechów i Słowaków oraz szalone działania (premiera Węgier Viktora) Orbana. Chciał także dużego zbliżenia z Niemcami (...), ale w końcu Niemcy nie byli chętni odwzajemnić tego wystarczająco silnie" - powiedział.
Lucas podkreśla jednakże, iż to, że Polska nie znalazła sposobu na stanowcze przeciwstawienie się agresywny działaniom Rosji, nie jest jej winą.
"Macie po prostu kłopoty z państwami sąsiedzkimi. Polska polityka zagraniczna powinna polegać na głębszej integracji z państwami nordyckimi i bałtyckimi, z silnym amerykańskim przywództwem. Jeśli połączymy PKB tych dziewięciu krajów (bałtyckich, nordyckich i Polski), wyniesie ono 2,3 bln dolarów, a rosyjskie to 1,7 bln dolarów" - wyjaśnił.
Jego zdaniem taki blok krajów miałby ekonomiczną siłę, żeby zabezpieczyć region i to powinno być polskim priorytetem. "Jeśli chcemy wpłynąć na (Władimira) Putina, musimy podjąć ryzyko i zaakceptować ewentualne koszty. Musimy robić więcej, żeby zwiększyć bezpieczeństwo państw bałtyckich, żeby włączyć w ten proces Szwecję i Finlandię" - powiedział Lucas.
Łukasz Osiński, Tomasz Grodecki (PAP)
luo/ tgo/ hgt/
Pobranie jest możliwe po podaniu loginu i hasła:
użytkownik: wideo01 hasło: OZsV2TzG%!if