Trwa ładowanie...

Ludzie stracili oszczędności. Pięciu hiszpańskich bankierów skazanych na karę więzienia

Pięciu byłych dyrektorów kasy oszczędności z Galicji (zachodnia Hiszpania) zostało skazanych na karę więzienia. Sąd Najwyższy zdecydował, że bankierzy spędzą w zakładzie karnym dwa lata.

Share
Ludzie stracili oszczędności. Pięciu hiszpańskich bankierów skazanych na karę więzienia
Źródło: Fotolia
dsc3oi2

Co takiego zrobili byli dyrektorzy? Otóż wypłacili sobie 20 mln euro odszkodowania choć wiedzieli, że kasa oszczędności jest na skraju bankructwa. Sąd uznał, że dopuścili się nieuczciwego zarządzania placówką i sprzeniewierzyli pieniądze.

Nova Caixa Galicia była największą kasą oszczędności regionu. Podczas kryzysu finansowego sprzed pięciu lat okazało się, że była źle zarządzana. Na jej uzdrowienie państwo przeznaczyło 9 miliardów euro. Wtedy też wyszło na jaw, że 120 tysięcy klientów kasy straciło pieniądze. Ulokowali je w bonach wysokiego ryzyka sprzedawanych przez placówkę jako bezpieczna lokata kapitału. W obliczu bankructwa dyrektorzy Novej Caixi Galicii zmienili jej statut i przed odejściem wypłacili sobie milionowe odszkodowania.

Choć zgodnie z hiszpańskim prawem skazany na dwa lata więzienia - o ile wcześniej nie dopuścił się żadnego przewinienia - pozostaje na wolności, to Najwyższy Sąd zdecydował, że dyrektorzy odsiedzą wyznaczoną im karę. Będą musieli też zapłacić 10 milionów euro odszkodowania. Sąd uznał, że postępowanie skazanych wykracza poza nieumyślne działanie i jest - jak to określił w uzasadnieniu do wyroku - "ewidentnym aktem przywłaszczenia w celu wzbogacenia się".

Ewa Wysocka, Barcelona, IAR

dsc3oi2

Podziel się opinią

Share
dsc3oi2
dsc3oi2