Łukaszenka: najważniejszym zadaniem jest powstrzymanie wzrostu cen
Prezydent Białorusi Alaksandr Łukaszenka oświadczył we wtorek w orędziu do narodu, że obecnie najważniejszym zadaniem na Białorusi jest powstrzymanie wzrostu cen i przywrócenie poziomu dochodów ludności sprzed kryzysu.
08.05.2012 | aktual.: 08.05.2012 17:21
- Nie można we wszystkim zdawać się na rynek. Rozsądna kontrola nad cenami może i będzie mieć miejsce. Nie dojdzie do cenowego bezprawia - obiecał, wyrażając przekonanie, że nie należy dopuścić do zwiększenia się cen konsumenckich o więcej niż 20 proc.
Zaznaczył, że Białoruś stopniowo zmierza w stronę coraz swobodniejszego kształtowania się cen, ale "konieczny jest złoty środek". - Całkowita, ścisła kontrola prowadzi do deficytu towarów i wywożenia ich z kraju. A tak zwany wolny rynek - do spekulacji, która mocno uderza po kieszeni prostego człowieka - zaznaczył.
Białoruś borykała się w 2011 roku z poważnymi problemami na rynku walutowym i deficytem handlowym. Inflacja w ubiegłym roku wyniosła 108,7 proc., a kurs dolara wzrósł o 187,33 proc. Od listopada ceny na podstawowe produkty żywnościowe i towary przemysłowe są regulowane przez resort gospodarki, władze obwodowe oraz władze Mińska. W grudniu tę listę jeszcze poszerzono i obecnie wśród towarów, których ceny są regulowane przez resort gospodarki, są m.in.: parówki, pierogi, sery, ryby, sól, kawa, herbata, chleb, mleko oraz jajka, a wśród cen regulowanych przez władze obwodowe i mińskie - mydło i rajstopy.
Prezydent podkreślił też, że należy dążyć do podniesienia średniej pensji na Białorusi do równowartości 500 dol. do końca roku. - Raczej nie uda się w tym roku sprawić, by wszyscy Białorusini zarabiali 500 dol., ale powinniśmy osiągnąć taki wskaźnik średniego wynagrodzenia i jesteśmy już tego bliscy - oznajmił.
Według danych Biełstatu średnia pensja na Bałorusi wyniosła w grudniu 2011 r. 2,87 mln rubli, czyli równowartość 340 dol. To o ponad 200 dol. mniej niż rok wcześniej, kiedy to pensje były podwyższane w związku z obietnicą władz, że do końca roku średnia płaca w sektorze budżetowym sięgnie równowartości 500 dolarów. Obserwatorzy wiązali wtedy wzrost wynagrodzeń z wyborami prezydenckimi 19 grudnia 2010 r. Na wrzesień 2012 r. planowane są wybory parlamentarne.
Łukaszenka wypowiedział się też przeciwko "masowej prywatyzacji", zapowiadając, że głównym czynnikiem przesądzającym o tym, czy przedsiębiorstwo zostanie sprywatyzowane, będzie interes jego pracowników.
- Społeczność światowa zrozumiała, że prywatyzacja nie powinna mieć charakteru masowego. Powinna być przejrzysta, zrozumiała i punktowa - oświadczył.
Jak dodał, Białoruś zrezygnowała z opracowywania list przedsiębiorstw do prywatyzacji, gdyż ich pracownicy "bardzo drażliwie na to reagują". - Wszyscy pracownicy przedsiębiorstwa powinni być chronieni. Ludzie powinni utrzymać swoje miejsca pracy, pensje i pakiet socjalny - zaznaczył.
Z Mińska Małgorzata Wyrzykowska