Trwa ładowanie...
d3irtph
d3irtph

LW Bogdanka wyprodukowała 4,25 mln ton węgla w I półroczu, wzrost o 4,2% r/r

Warszawa, 03.07.2014 (ISBnews) - Lubelski Węgiel Bogdanka wyprodukowała 2,02 mln ton węgla handlowego w II kw. 2014 r. wobec 2,05 mln ton rok wcześniej. Narastająco w I półroczu spółka wydobyła 4,25 mln ton węgla handlowego, co oznacza wzrost o 4,2% w porównaniu do tego samego okresu rok wcześniej, poinformował prezes Zbigniew Stopa.
Share
d3irtph

"Wydobycie w II kwartale tego roku było zgodne z naszymi założeniami. Było ono nieco niższe niż osiągnięte w I kwartale tego roku, co wynikało z decyzji o postawieniu przede wszystkim na wydobycie węgla lepszego jakościowo, do czasu ukończenia Zakładu Przeróbki Mechanicznej Węgla. Całe I półrocze zakończyliśmy wydobyciem o 4,2% wyższym niż osiągnięte w tym samym okresie rok wcześniej" - powiedział Stopa, cytowany w komunikacie.

"Jednocześnie realizowana w II kwartale sprzedaż wyniosła 2,10 mln ton, czyli była nieznacznie niższa niż w I kwartale tego roku. Sprzedaż w całym I półroczu 2014 roku wyniosła 4,33 mln ton i była wyższa o 13,6% od sprzedaży w I półroczu 2013 roku" - dodał prezes.

Podkreślił, że warunki rynkowe w branży węgla energetycznego pozostają trudne, co ma wpływ na kształtowanie się cen.

d3irtph

Spółka przypomina, że wdraża strategię na lata 2013-2020, której najważniejsze elementy to finalizacja, do 2015 roku, programu inwestycyjnego mającego na celu podwojenie zdolności produkcyjnych w stosunku do roku 2011 oraz dwukrotne zwiększenie zasobów operatywnych spółki w Lubelskim Zagłębiu Węglowym i tym samym przedłużenie żywotności kopalni do około 2050 roku.

"Naszym priorytetem na najbliższe miesiące jest rozruch Zakładu Przeróbki Mechanicznej Węgla, który właśnie rozpoczynamy. Uruchomienie zakładu pozwoli nam na produkcję jakościowo lepszego węgla począwszy od czwartego kwartału, co powinno przełożyć się pozytywnie na osiągane wyniki finansowe. Przygotowujemy się także do instalacji trzeciego kompleksu strugowego, który został już do nas dostarczony i którego rozruch planowany jest również na trzeci kwartał tego roku" - poinformował Stopa.

LW Bogdanka - notowana na GPW i wchodząca w skład indeksu największych spółek WIG30 - miała 14,8% udziałów w rynku na koniec 2013 r. w rynku węgla energetycznego w Polsce i 19,3% w rynku węgla energetycznego sprzedanego do energetyki zawodowej. W 2013 r. produkcja węgla handlowego Bogdanki wyniosła 8,35 mln ton.

(ISBnews)

d3irtph

Podziel się opinią

Share
d3irtph
d3irtph