MAC: otwarcie nowej części CPR w Radomiu (komunikat)

...

11.12.2013 | aktual.: 11.12.2013 16:08

11.12. Warszawa - MAC informuje:

11 grudnia br. z udziałem m.in. marszałek Sejmu, Ewy Kopacz, Tomasza Siemoniaka, ministra obrony narodowej, Włodzimierza Karpińskiego, ministra skarbu państwa oraz Stanisława Huskowskiego, sekretarza stanu w Ministerstwie Administracji i Cyfryzacji otwarta została nowa część Centrum Powiadamiania Ratunkowego w Radomiu.

Radomskie CPR, tak jak pozostałe 16 CPR w Polsce, ma za zadanie obsługę zgłoszeń alarmowych, czyli odebranie takiego zgłoszenia, zakwalifikowanie go i przekazanie do odpowiedniej służby, która będzie mogła udzielić pomocy w związku ze zgłoszeniem. Podstawowym założeniem systemu jest, aby osoba potrzebująca pomocy jak najszybciej dodzwoniła się do profesjonalnego CPR. Dlatego zgłoszenie alarmowe ma być obsłużone przez pierwszego wolnego operatora. CPR w Radomiu, jako w przyszłości największe CPR w Polsce, będzie ponadto przygotowane na przejęcie zgłoszeń od innych CPR, w razie awarii któregoś z nich.

Otwarcie CPR w Radomiu to element przygotowania systemu do przejęcia obsługi zgłoszeń alarmowych kierowanych do innych numerów alarmowych, np. 997, 998, 999. Prowadzone prace mają umożliwić obsługę tych numerów w ramach SPR w 2015 r. Rozbudowane CPR w Radomiu będzie też siedzibą Centrum Technicznego SPR, tworzonego przez Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji, czyli miejsca w którym zapewnione będzie całodobowe reagowanie na awarie systemu.

Podczas pobytu w Radomiu minister Huskowski spotkał się z koordynatorami SPR w województwach, z którymi MAC współpracuje od początku przejęcia zadania przez resort administracji. W trakcie spotkania podsumowano ostatni rok wspólnej pracy oraz postępy we wdrażaniu jednolitego systemu powiadamiania ratunkowego w Polsce.

Minister Huskowski podkreślił szczególną rolę Centrum Powiadamiania Ratunkowego w Radomiu. "Tutaj jest centrum wspomagania, a także główna serwerownia. Powiedziałbym nawet, że jest to serwerownia na miarę XXI wieku" - powiedział minister.

Wiceszef MAC podkreślał, że już za kilka dni, dzięki systemowi powiadamiania ratunkowego, obywatele dzwoniąc na numer 112 dodzwonią się do CPR-ów. "Od 1 stycznia 2014 roku 100 proc. obywateli naszego kraju będzie miało pewność, że połączy się z operatorem CPR" - mówił minister Huskowski.

Wojewoda mazowiecki Jacek Kozłowski podziękował Ministerstwu Administracji i Cyfryzacji za prace na rzecz wdrożenia systemu powiadamiania ratunkowego.

W Centrum Powiadamiania Ratunkowego w Radomiu zatrudnionych jest 71 operatorów numerów alarmowych. Rozbudowa CPR w Radomiu pozwoli na stworzenie docelowo 100 stanowisk operatorskich, z których część będzie stanowiskami szkoleniowymi i zapasowymi. Operatorzy będą pracowali w systemie zmianowym, 24 godziny, 7 dni w tygodniu. W miarę przejmowania przez SPR obsługi pozostałych numerów alarmowych (szczególnie 997, 998, 999) liczba zatrudnionych operatorów może wzrosnąć do 400 osób.

CPR w Radomiu ma być też siedzibą Centrum Technicznego Systemu Powiadamiania Ratunkowego tworzonego przez MAC, zapewniającego całodobową reakcję na awarie systemu. W CT SPR przez najbliższe półtora roku zatrudnienie powinno znaleźć ok. 25 osób.

Do końca roku jednolity system powiadamiania ratunkowego będzie miało 100 proc. kraju. System powiadamiania ratunkowego działa już na terenie 10 całych województw, wszystkie z 17 Centrów Powiadamiania Ratunkowego zostało uruchomionych, przy czym 6 z nich musi jeszcze rozszerzyć zasięg swojego działania o resztę powiatów. Obecnie Centra Powiadamiania Ratunkowego obsługują obszar zamieszkały przez 86,5 proc. Polaków. Dla porównania, gdy MAC rozpoczął prace nad projektem, tj. 8 września 2012 r., tylko ponad 8 proc. osób w Polsce miało dostęp do numeru 112 obsługiwanego przez profesjonalne CPR. Działało wówczas tylko 6 centrów - funkcjonowały one wyłącznie w miastach wojewódzkich.

Proces wdrażania systemu powiadamiania ratunkowego jest na bieżąco monitorowany. Z analiz wynika, że w miejscach, w których numer 112 jest odbierany przez centra powiadamiania ratunkowego, zdecydowanie łatwiej jest dodzwonić się na ten numer. Dzięki mechanizmom pracy CPR widocznie skrócił się średni czas oczekiwania na odebranie zgłoszenia (z 28 do 10 sekund).

CPR w Radomiu zostało uruchomione na początku 2013 r. i obejmuje swoim działaniem obszar województwa mazowieckiego, z wyjątkiem miasta stołecznego Warszawy, gdzie działa inne CPR.

5 grudnia br. ustawa o systemie powiadamiania ratunkowego została przyjęta przez parlament i czeka obecnie na podpis prezydenta.

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi wyłączną i pełną odpowiedzialność za jego treść.(PAP)

kom/ aja/

Źródło artykułu:PAP
cprinformatykabezpieczeństwo
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)