Trwa ładowanie...
d1fvqzm

MAC: po spotkaniu ministra Boniego z komisarz Kroes (komunikat)

...

d1fvqzm
d1fvqzm

25.06. Warszawa - Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji informuje:

Michał Boni, minister administracji i cyfryzacji, spotkał się z Neelie Kroes, komisarz UE ds. agendy cyfrowej.

Minister Boni przedstawił komisarz Kroes projekt ustawy o zmianie ustawy Prawo telekomunikacyjne oraz niektórych innych ustaw - mający na celu wdrożenie do krajowego porządku prawnego znowelizowanego pakietu dyrektyw łączności elektronicznej i harmonogram jego wdrażania, informując, że na początku lipca będzie ona przedmiotem obrad Rady Ministrów i zostanie wysłana do parlamentu - licząc, że wczesną jesienią, we wrześniu, będzie przyjęta przez parlament, co spowoduje, że unikniemy kar finansowych.

Minister przestawił również zaawansowany plan prac legislacyjnych nad projektem nowelizacji ustawy o radiofonii i telewizji, który wprowadzi do polskiego porządku prawnego m.in. przepisy dyrektywy audiowizualnej 2010/13/UE o audiowizualnych usługach medialnych na żądanie - informując, że po zakończonych 4 lipca otwartych konsultacjach społecznych i resortowych ustawa trafi do Rady Ministrów, aby także jesienią można było przesłać ustawę do parlamentu.

d1fvqzm

W ramach prowadzonych działań w zakresie poszczególnych projektów MAiC będzie przesyłał cotygodniowe informacje o postępie prac i realizacji harmonogramów tak, aby dać jasny obraz szybkiej i konsekwentnej ich realizacji. Informacje ministra o dobrej i sprawnej współpracy rządu i parlamentu w obszarze zagadnień cyfrowych pokazały, że jest to dziedzina traktowana ze szczególną uwagą.

Minister zaprezentował komisarz Kroes plan naprawczy oraz efekt wspólnych prac komisji przeglądowej przedstawicieli Komisji Europejskiej, Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji i realizatorów projektów - zapewniając, że wypełniamy otrzymane zalecenia, a uzupełniony plan będzie przedstawiony KE zgodnie z harmonogramem, według którego chcielibyśmy, żeby jesienią można było odblokować wstrzymane przez KE środki.

Minister nadmienił, że KE życzyła sobie w planie m.in. dodatkowych zasad wzmacniających przejrzystość w regulaminach projektów i zapewnienia odpowiedniej liczby osób do realizacji projektów, a także częstszego monitoringu opóźniających się projektów. Jednocześnie zapewnił, że obecny brak wdrożenia wspomnianych dyrektyw unijnych nie ma wpływu na realizacje projektów unijnych w ramach 7 i 8 osi POIG.

Minister i komisarz poświęcili także uwagę zagadnieniom Narodowego Planu Szerokopasmowego. Minister Boni informując o jego realizacji zaznaczył, że jest to bez wątpienia jeden z priorytetów założeń cyfryzacji w Polsce, a plany dostępu do szybkiego internetu dadzą większe możliwości w realizacji rozwoju społeczno-gospodarczego w wielu regionach kraju, a tym samym zwiększą atrakcyjność i konkurencyjność cyfrową Europy Środkowej.

d1fvqzm

MAiC podejmuje liczne inicjatywy - od działań legislacyjnych, przez wsparcie samorządowych projektów szerokopasmowych i budowy kompetencji cyfrowych obywateli po tworzenie narzędzi strategicznego planowania rozwoju dostępu do internetu.

Minister zapoznał komisarz Kroes z raportem "Polska 2.0 nowy start dla e-administracji" - informując, że przygotowane w nim założenia są nowym spojrzeniem na administrację i cyfryzację, która na wielu płaszczyznach współpracy daje zupełnie nowe możliwości - przez inne, otwarte, przejrzyste i konsekwentne podejście do realizowanych projektów.

Wśród realizowanych projektów zwiększających dostęp do nowoczesnych technologii cyfrowych, które mają być pomocne współczesnemu społeczeństwu cyfrowemu, minister przestawił program "Cyfrowa szkoła" - jako ten, który ma być m.in. podstawą do ożywienia oświaty i zbliżenia polskiej szkoły do współczesnego świata cyfrowego młodszych pokoleń.

d1fvqzm

Konstruktywne podejście do zagadnień dot. projektów realizowanych i koordynowanych przez Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji sprawiły, że rozmowa odbyła się w bardzo dobrym klimacie.

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi wyłączną i pełną odpowiedzialność za jego treść. (PAP)

kom/ aja/

d1fvqzm
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1fvqzm