Trwa ładowanie...
d1apzax

MAC: podpisanie ustawy o zbiórkach publicznych (komunikat)

...

d1apzax
d1apzax

31.03. Warszawa - MAC informuje:

Na pomoc dla Ukrainy, na budowę pomnika, na zakup obrazu do muzeum, na operację dla dziecka, czy na ośrodek rehabilitacji dla jeży - cele, na które zbierają Polacy trudno zliczyć. Do tej pory na każdy taki szlachetny pomysł zgodę musiał wydawać urząd - zgodnie z prawem z 1933 roku i według dość skomplikowanej procedury organizator zbiórki występował o zgodę na nią do urzędu i przed urzędem (nie darczyńcami) rozliczał się z wydanych środków. Już wkrótce to się zmieni, bo kończą się prace nad nową ustawą o zbiórkach publicznych.

We wtorek (1.04.2014 r.) rano w Belwederze odbędzie się uroczystość podpisania tej ustawy przez prezydenta RP. Wezmą w niej udział przedstawiciele organizacji pozarządowych, które uczestniczyły w pracach na ustawą i brały aktywny udział w konsultacjach projektu.

Nowa ustawa zniesie obowiązek występowania o zgodę na organizację zbiórki. Od tej pory to sami obywatele zdecydują o tym czy cel, na który zbierane są datki, jest ich zdaniem warty wsparcia.

d1apzax

Po to, by zbierać pieniądze "w internecie", czyli np. przelewem na konto, gdzie przepływ środków jest automatycznie rejestrowany, nie będą wymagane żadne dodatkowe formalności - choć do tej pory ta forma zbierania wymagała uzyskania pozwolenia na zbiórkę. Zmiana ta ułatwi rozwój crowdfundingu w Polsce.

Natomiast do organizowania zbiórki gotówki i darów do puszek, skarbon, na ulicy wystarczy proste zgłoszenie na portalu internetowym. Tam też będą umieszczane sprawozdania ze zbiórek, tak aby każdy mógł się z nimi zapoznać i ocenić, czy zebrane datki i dary zostały właściwie rozdysponowane.

Zgłoszenie będzie można wysłać drogą elektroniczną lub papierową - pojawi się ono na portalu w maksymalnie 3 dni (internetowo) lub 7 dni (dla zgłoszeń papierowych). Po to, by zgłosić zbiórkę drogą elektroniczną potrzebny będzie podpis elektroniczny lub bezpłatny "profil zaufany", czyli podpis elektroniczny przeznaczony do kontaktu obywateli z administracją. Można założyć go w kilkanaście minut na portalu ePUAP.gov.pl i trzeba jeden raz potwierdzić w urzędzie, np. urzędzie skarbowym, oddziałach NFZ czy ZUS.

Nowa ustawa została przygotowana w Ministerstwie Administracji i Cyfryzacji. Jej zapisy zostały wypracowane wspólnie z organizacjami pozarządowymi - to przykład, że administracja i trzeci sektor mogą zgodnie współdziałać w celu stworzenia lepszego prawa, a w tym wypadku m.in. dostosowania przepisów z czasów II RP do cyfrowej rzeczywistości.

d1apzax

Dzięki internetowi dostęp i wymiana informacji są łatwiejsze, a przez to rosną możliwości kontroli społecznej. Dlatego zmienia się też rola państwa: zamiast mnożyć biurokrację, powinno ono tworzyć takie ramy organizacyjne, które zapewniają przejrzystość i umożliwiają kontrolę społeczeństwu. Ustawa o zbiórkach publicznych jest przykładem właśnie takiego podejścia.

Nowe prawo to również oszczędności dla zbierających, bo nie będzie już wymogu zamieszczania sprawozdań ze zbiórek w prasie (prawie 3 mln złotych). Znosimy także obowiązującą do tej pory opłatę skarbową (84 zł od zbiórki).

Nowe prawo zacznie obowiązywać po 3 miesiącach od opublikowania w Dzienniku Ustaw.

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi wyłączną i pełną odpowiedzialność za jego treść.(PAP)

kom/ aja/

d1apzax
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1apzax