Trwa ładowanie...
dkjotf2

MAC: spotkanie Komisji Wspólnej Rządu i Mniejszości Narodowych i Etnicznych (komunikat)

...

Share
dkjotf2

26.11. Warszawa - MAC informuje:

Dziś tj. 26 listopada br., odbyło się spotkanie Komisji Wspólnej Rządu i Mniejszości Narodowych i Etnicznych.

Trzeba postawić tamę dla mowy nienawiści - powiedział Michał Boni, minister administracji i cyfryzacji. Zwrócił się do zebranych z prośbą o wzmożone - społeczne monitorowanie przejawów mowy nienawiści.

"Dorobek Waszych tradycji kulturowych jest bardzo ważny dla tworzenia dobrych wzorców współistnienia kultur i narodów w jednym wspólnym społeczeństwie - powiedział Boni - podstawą naszego współdziałania musi być otwartość w rozmowach. "

dkjotf2

Uczestnicy spotkania podkreślili, że odmienność kulturowa, narodowa i etniczna nie powinna być elementem wykluczającym w demokratycznym, nowoczesnym społeczeństwie. Poziom świadomości społecznej musi być wyższy. Społeczeństwo nie powinno tolerować objawów rasizmu, ksenofobii, wykluczania, dyskryminacji narodowej i kulturowej w obrębie współistnienia demokratycznego państwa. Ważny jest dialog społeczny, kulturowy i wewnątrz kulturowy. Zdaniem uczestników - społeczeństwo, autorytety, osoby publiczne - powinni wspólnie przeciwstawić się dyskryminacji i mowie nienawiści. Priorytetem powinno stać się promowanie dobrych postaw i "dobrej mowy". Ważne jest także aby podjąć szerokie działania edukacyjne.

Rafał Bartek, współprzewodniczący KWRiMNiE, przekazał ministrowi Boniemu list, przygotowany przez środowiska mniejszości narodowych i etnicznych, w którym m.in. wyrażono zadowolenie z podjęcia tematów przeciwdziałania agresji i mowie nienawiści.

"Jest nam potrzebne wspólne - społeczne działanie, które pokazywałoby, że jest jakaś granica słów, której przekraczać nie można. Najpierw pojawiają się słowa, później przejawy, a na końcu jest działanie. Taki rozwój sytuacji następuje bardzo szybko i staję się bardzo niebezpieczny w przestrzeni publicznej" - powiedział minister Boni.

"Panuje generalne przekonanie, że to co jest w przepisach prawnych powinno być przestrzegane i egzekwowane z większą siłą. Widać, że nie jest to zadanie łatwe. Powinniśmy wszyscy tworzyć dobry klimat, choćby we współpracy z samorządami i administracją. Przy rożnym poziomie oceny dramatyzmu sytuacji ważna jest profilaktyka." - powiedział minister Boni.

dkjotf2

Podczas konwentu wojewodów 6 grudnia br. zostanie przedyskutowana i przedstawiona nowa, wzmocniona rola Pełnomocników Wojewodów ds. Mniejszości Narodowych i Etnicznych. Informacja z dzisiejszego spotkania Komisji Wspólnej Rządu i Mniejszości Narodowych i Etnicznych zostanie przedstawiona podczas spotkania Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu. Uczestnicy zgodzili się, że konieczne jest szukanie społecznych partnerów do promowania "tamy dla mowy nienawiści".

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi wyłączną i pełną odpowiedzialność za jego treść. (PAP)

kom/ sewa/

dkjotf2

Podziel się opinią

Share
dkjotf2
dkjotf2