MAC: sytuacja hydrologiczna (komunikat)
...
26.04.2013 11:04
26.04. Warszawa - MAC informuje:
Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji informuje, że w ocenie Krajowego Zarządu Gospodarki Wodnej nie występuje obecnie zagrożenie powodziowe spowodowane sytuacją hydrologiczną i meteorologiczną. Jednak mogą wystąpić lokalne podtopienia.
Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej odnotował przekroczenie stanu alarmowego na 8 stacjach wodowskazowych w dorzeczu Wisły, na 1 stacji wodowskazowej w dorzeczu Odry. Natomiast przekroczenie stanu ostrzegawczego wystąpiło na 18 stacjach wodowskazowych w dorzeczu Wisły i na 12 stacjach wodowskazowych w dorzeczu Odry.
Alarmy przeciwpowodziowe obowiązują w kilku powiatach na terenie województwa lubelskiego oraz mazowieckiego. Pogotowie przeciwpowodziowe dotyczy niektórych powiatów województwa mazowieckiego, lubelskiego, kujawsko-pomorskiego i pomorskiego.
W ciągu najbliższej doby na Wiśle na odcinku od Dęblina do Włocławka przewiduje się dalsze opadanie stanu wody. Przekroczenia stanu ostrzegawczego w Wyszogrodzie oraz stanu alarmowego w Kępie Polskiej będą się utrzymywały.
Poziomy wody w ujściowym odcinku Wisły (poniżej Tczewa) będą się nadal utrzymywać w strefie stanów wysokich, w Przegalinie i Gdańskiej Głowie powyżej stanów ostrzegawczych. Przewidywany jest dalszy stopniowy spadek poziomów wody, do stanów ostrzegawczych i poniżej.
Na Bugu stany wody będą utrzymywały się w górnej strefie wody wysokiej. Obecne przekroczenia, przy spadkowej tendencji, będą się utrzymywały. Jedynie na Bugu w Wyszkowie przewiduje się powolny wzrost stanu wody (w ciągu doby o ok. 5cm), przy przekroczonym stanie alarmowym. Na odcinku Bugu od m. Gołębie (km 587,2) do miejscowości Niemirów (km 224,2) obserwowane są dalsze spadki stanów wody. Lokalne podtopienia występują w miejscowości Kolemczyce (gm. Dorohusk) gdzie została przerwana droga gminna. We Włodawie podtopione są pojedyncze budynki gospodarcze i mieszkalne. Podtopienia budynków i dróg dojazdowych miały miejsce również w miejscowościach: Suszno, Szuminka, Stawki, Pawluki, Dołhobrody, Kol. Hanna, Kuzawka, Mościce, Nowosiółki, Michalków i Łobaczew. Ogółem podtopionych jest około 115 gospodarstw rolnych. Obecnie brak zagrożenia dla ludzi.
W zlewni Narwi prognozuje się głównie opadanie oraz stabilizację stanów wody. W zlewni Łyny i Węgorapy prognozuje się głównie spadki stanów wody, na ogół w strefie wody wysokiej, lokalnie do średniej.
UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi wyłączną i pełną odpowiedzialność za jego treść.(PAP)
kom/ kos/