MAC: sytuacja hydrologiczna stopniowo stabilizuje się (komunikat)

...

18.04. Warszawa - MAC informuje:

Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji informuje, że sytuacja hydrologiczna stopniowo stabilizuje się. Obecnie nie ma zagrożenia powodziowego.

Służby zarządzania kryzysowego wojewodów, służby meteorologiczne i hydrologiczne na bieżąco monitorują sytuację.

W miejscowości Parośla (gmina Sławatycze, województwo lubelskie) nurt rozlewiska Bugu porwał 17 kwietnia br. mężczyznę (lat 59), który prowadząc rower drogą przewrócił się. Natychmiast rozpoczęto akcję poszukiwawczą. W akcji poszukiwawczej uczestniczyła m.in. policja wyposażona w śmigłowiec i straż pożarna z łodzią wyposażoną w sonar. Akcję przerwano z uwagi na zbliżający się zmierzch. Dziś w godzinach porannych akcja poszukiwawcza została wznowiono.

W zalanych przez wodę miejscowościach prowadzona jest akcja pomocy mieszkańcom. Służby kryzysowe, straż pożarna i policja przewożą mieszkańców łódkami, dostarczają żywność i niezbędne produkty. Służby przygotowane są do natychmiastowej ewakuacji ludzi i zwierząt. Do tej pory mieszkańcy odciętych przez wodę miejscowości w woj. lubelskim odmówili ewakuacji. Wojewoda lubelski dostarczył mieszkańcom dodatkowe łódki płaskodenne.

Sytuacja jest monitorowana przez 24 godziny na dobę przez służby kryzysowe wojewodów, straż i policję. Według bieżącej oceny IMGW w najbliższych dniach na większości rzek w kraju obserwować będziemy stabilizację stanu wody, a następnie powolne opadanie.

Odrą środkową w rejonie m. Cigacice przemieszcza się fala roztopowa o kulminacji w strefie wody wysokiej i powyżej stanów ostrzegawczych, a lokalnie alarmowych.

Na górnej Wiśle oraz jej dopływach również występować będzie powolne opadanie stanów wody. Kulminacja fali roztopowej przemieszcza się środkową i dolną Wisłą w rejonie Wyszogrodu, w strefie wody wysokiej (na ogół powyżej stanów ostrzegawczych, lokalnie alarmowych). Na dopływach środkowej Wisły prognozowane jest powolne opadanie stanów wody.

Na rzekach Przymorza na wschód od Wisły oraz w dorzeczu Narwi obserwować będziemy wzrosty stanów wody spowodowane spływem wód roztopowych. Lokalnie przekroczone zostaną stany ostrzegawcze, a nawet alarmowe.

W zlewni górnego Bugu (po stronie ukraińskiej) prognozowana jest stabilizacja i dalsze spadki stanu wody. Kulminacja fali wezbraniowej na Bugu znajduje się w rejonie Krzyczewa. Poniżej Włodawy, aż do Zalewu Zegrzyńskiego prognozowane są wzrosty stanów wody powyżej stanów alarmowych związane ze spływem wód roztopowych. W miarę przemieszczania się fala kulminacyjna będzie się wydłużać i obniżać.

Alarm przeciwpowodziowy obowiązuje w niektórych gminach na terenie województw lubelskiego, mazowieckiego, łódzkiego. Z kolei pogotowie przeciwpowodziowe obowiązuje w niektórych gminach w województwach: lubelskim, mazowieckim, wielkopolskim, dolnośląskim, kujawsko-pomorskim, pomorskim.

Obecne wzrosty stanów wody nie niosą za sobą zagrożenia powodzią, jednak nie można wykluczyć lokalnych podtopień.

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi wyłączną i pełną odpowiedzialność za jego treść.(PAP)

kom/ abuj/

Źródło artykułu:PAP
pogodapowódźkomunikat

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)