Trwa ładowanie...
d4iewvb

MAC: wdrażanie aplikacji alarmowej dla woj. lubuskiego (komunikat)

...

Share
d4iewvb

04.01. Warszawa - MAC informuje:

Informacje o zagrożeniach powodziowych, pożarze i innych klęskach żywiołowych już wkrótce na ekranach telewizorów w woj. lubuskim. Dzięki porozumieniu wojewody lubuskiego z Telewizją Polską S.A. jeszcze w tym roku uruchomiona zostanie aplikacja hybrydowa dla województwa lubuskiego.

Wdrażanie aplikacji alarmowej dla woj. lubuskiego w standardzie HbbTV było tematem dzisiejszego (4. stycznia br.) spotkania z udziałem Małgorzaty Olszewskiej, podsekretarz stanu w Ministerstwie Administracji i Cyfryzacji, Marcina Jabłońskiego, wojewody lubuskiego, i dr. Juliusza Brauna, prezesa Telewizji Polskiej S.A.

d4iewvb

- To nasz wspólny cel - upowszechnianie wykorzystania nowoczesnych technologii w zakresie informowania społeczeństwa o wszystkich możliwych zagrożeniach i procesach, które mogą zmieniać świat na lepsze. Ten projekt jest bez wątpienia takim projektem, który warto rozwijać. Podobny system działa w Japonii, gdzie doskonale się sprawdza przy ostrzeganiu przed zagrożeniami - powiedziała minister Olszewska.

Lubuskie jest pierwszym regionem w kraju odbierającym wyłącznie telewizję cyfrową. Umożliwia ona nie tylko znakomitą jakość obrazu i dźwięku, ale stwarza także bardzo szerokie możliwości. Jedną z nich jest wykorzystanie telewizji hybrydowej. To rodzaj usługi dodatkowej dostępnej w ramach telewizji cyfrowej.

Dzięki niej widz może być informowany o najważniejszych wydarzeniach, m.in. w zakresie ostrzegania i powiadamiania mieszkańców o nadchodzących zagrożeniach. System stwarza też możliwość prezentacji danych dla zagrożonego obszaru w postaci map zagrożeń, czy planów ewakuacji.

Istotę systemu stanowi jego integracja z systemem e-lubuskie. W przypadku pojawienia się ostrzeżenia w systemie e-lubuskie zostaje ono wprowadzone do systemu emitującego napisy. Tym samym osoba znajdująca się w zasięgu cyfrowego multipleksu zobaczy na ekranie tekst ostrzeżenia na ekranie telewizora. Tekst będzie się pojawiał przez ustalony interwał czasowy i może być wielokrotnie powtórzony.

d4iewvb

Jeśli widz posiada odbiornik wyposażony w HbbTV, to treść ostrzeżenia pojawi się również w postaci grafiki telewizji hybrydowej. Osoba taka będzie mogła przejść do sekcji informacyjnej lub zapoznać się z poradnikami dotyczącymi danej kategorii ostrzeżenia.

W przypadku, gdy odbiornik jest podłączony do internetu możliwe będzie przeniesienie na ekran telewizora praktycznie całej funkcjonalności aplikacji e-lubuskie.

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi wyłączną i pełną odpowiedzialność za jego treść.(PAP)

kom/ aja/

d4iewvb

Podziel się opinią

Share
d4iewvb
d4iewvb