MAC: wideokonferencja z wojewodami ws. silnych mrozów (komunikat)
...
02.02. Warszawa - Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji informuje:
Minister Boni rozmawia z wojewodami o pomocy w czasie silnych mrozów.
Dziś, 2 lutego br. Minister Administracji i Cyfryzacji Michał Boni oraz Minister Spraw Wewnętrznych Jacek Cichocki wzięli udział w wideokonferencji z wojewodami. Ministrowie rozmawiali z wojewodami o zwalczaniu negatywnych skutków silnych mrozów, które od pewnego czasu panują na terenie całego kraju.
Minister Michał Boni zaapelował do wojewodów o podwyższenie gotowości i sprawności działań wszystkich służb w udzielaniu pomocy wszystkim, którzy są szczególnie narażeni na utratę życia z powodu silnych mrozów.
Minister Boni zwrócił także uwagę na potrzebę stałego monitorowania obiektów socjalnych prowadzonych przez samorządy. Poprosił wojewodów o zwrócenie uwagi na tę sprawę.
W trakcie wideokonferencji wojewodowie nie sygnalizowali istotnych zagrożeń związanych ze stanem wód na rzekach. Na większości rzek utrzymuje się pokrywa lodowa, lokalnie występują zatory lodowe (np. w województwie małopolskim). Jednakże ze względu na niski lub średni stan wód nie stwierdzono większych zagrożeń. Nawet gwałtowna zmiana pogody i ocieplenie nie powinna pogorszyć sytuacji. W województwie warmińsko- mazurskim w przypadku tzw. cofki istnieje zagrożenie na terenie Żuław Elbląskich. Planuje się uruchomienie lodołamaczy na Zalewie Szczecińskim (7) i u ujścia Wisły (2).
Stan dróg ogólnie oceniany jest jako dobry. Drogi są przejezdne, na większości nawierzchnia jest czarna. Na liniach kolejowych stwierdzono przypadki awarii (pęknięcia szyn, awarie lokomotyw lub trakcji) - ale na bieżąco są one usuwane. W województwie łódzkim w 3 przypadkach uruchomiono transport zastępczy. W części województw wzrosła liczba pożarów. Taka sytuacja najczęściej wiąże z dodatkowym dogrzewaniem pomieszczeń.
Wojewodowie podkreślali, że szczególną opieką zostały objęte osoby bezdomne. Jednak mimo silnych mrozów część z tych osób nie chce korzystać z pomocy noclegowni. W dalszym ciągu są tam wolne miejsca (np. w Warszawie ponad 300). Noclegownie pomagają również osobom nietrzeźwym. We Wrocławiu uruchomiono ogrzewalnie dla bezdomnych (100 miejsc), mogą z nich korzystać również osoby nietrzeźwe. Stale monitorowane są miejsca w których przebywają osoby bezdomne (działki, dworce) - w razie potrzeby w niektórych województwach dowożone są gorące posiłki osobom, które nie korzystają z noclegowni.
Wojewodowie uruchomili bezpłatne infolinie, za pomocą których niesiona jest pomoc osobom potrzebujących. Dzięki infoliniom podejmowanych jest codzienne kilkaset interwencji na terenie całego kraju.
W części województw część szkół została zamknięta. Najwięcej w województwie małopolskim (kilkanaście), w tym województwie szkoły rozpoczęły dożywianie uczniów.
Nie ma problemów związanych z dostawami energii elektrycznej, cieplnej, wody oraz gazu. Wojewodowie zostali zobowiązani do wzmożonego monitorowania zagrożeń związanych z zimą i prognozowanymi na najbliższe 10 dni niskimi temperaturami.
Artur Koziołek rzecznik prasowy Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji
Wojewodowie poinformowali, że wszystkie służby są w stałej gotowości do pomocy potrzebującym. Pomoc udzielana jest na bieżąco, stale monitorowane są miejsca gdzie przebywają osoby bezdomne. Zwracana jest szczególna uwaga na osoby samotne i starsze. Stale monitorowana jest także infrastruktura. Systematycznie odbywają się spotkanie z szefami służb, straży, inspekcji, starostami, szefami zakładów energetycznych, gazowniczych i ciepłowniczych oraz zarządcami dróg.
W województwie podlaskim rozpowszechniono apel wojewody z zawartym w nim numerem bezpłatnej infolinii czynnej całą dobę. Apel podały wszystkie rozgłośnie radiowe w regionie, portale internetowe, prasa (w formie elektronicznej i drukowanej), regionalna TVP. Dzięki temu udało się już uratować kilka osób - zarówno bezdomnych, jak i starszych, samotnych, schorowanych. Z sygnałem, że te osoby potrzebują pomocy zadzwonili czujni i wrażliwi przechodnie i sąsiedzi.
W Opolu z magazynów Wojewódzkiego Centrum Zarządzani Kryzysowego potrzebującym wydawane są m.in. koce, materace, pościel, dresy. Straży miejskiej oraz Policji przekazano ulotki z numerem darmowej infolinii dla osób, które mają problem z posiłkiem lub noclegiem. Policjanci i strażnicy miejscy rozdają ulotki osobom bezdomnym i potrzebującym.
W Małopolsce przygotowanych jest ponad 1300 miejsc w noclegowniach, hostelach i schroniskach. Kuchnie i jadłodajnie zapewniają blisko 6 tys. gorących posiłków każdego dnia. W Małopolsce działa 15 noclegowni, 22 schroniska, 2 hostele dla osób bezdomnych oraz 62 ośrodki wsparcia doraźnego. Wiele z nich oferuje również pomoc psychologiczną oraz prawną. Osoby bezdomne i ubogie mogą otrzymać gorący posiłek w 41 jadłodajniach.
W Małopolsce działa również 9 łaźni. Organizacje pozarządowe zorganizowały także 9 punktów pomocy medycznej. Bezdomni i ubodzy mogą w nich uzyskać bezpłatną pomoc medyczną, a w niektórych - otrzymać leki. Ponadto osoby potrzebujące pomocy mogą uzyskają wsparcie w powiatowych centrach pomocy rodzinie, ośrodkach pomocy społecznej oraz ośrodkach interwencji kryzysowej.
W województwie zachodniopomorskim na 2 lutego br. zaplanowano posiedzenie Wojewódzkiego Zespołu Zarządzania Kryzysowego m.in. w celu oceny gotowości sił i środków niezbędnych do podjęcia akcji na wypadek ewentualnego zagrożenia powodzią i konieczności likwidacji powodzi zatorowej.
UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi wyłączną i pełną odpowiedzialność za jego treść. (PAP)
kom/ stav/