MAC: wideokonferencja z wojewodami ws. silnych mrozów (komunikat)

...

02.02. Warszawa - Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji informuje:

Minister Boni rozmawia z wojewodami o pomocy w czasie silnych mrozów.

Dziś, 2 lutego br. Minister Administracji i Cyfryzacji Michał Boni oraz Minister Spraw Wewnętrznych Jacek Cichocki wzięli udział w wideokonferencji z wojewodami. Ministrowie rozmawiali z wojewodami o zwalczaniu negatywnych skutków silnych mrozów, które od pewnego czasu panują na terenie całego kraju.

Minister Michał Boni zaapelował do wojewodów o podwyższenie gotowości i sprawności działań wszystkich służb w udzielaniu pomocy wszystkim, którzy są szczególnie narażeni na utratę życia z powodu silnych mrozów.

Minister Boni zwrócił także uwagę na potrzebę stałego monitorowania obiektów socjalnych prowadzonych przez samorządy. Poprosił wojewodów o zwrócenie uwagi na tę sprawę.

W trakcie wideokonferencji wojewodowie nie sygnalizowali istotnych zagrożeń związanych ze stanem wód na rzekach. Na większości rzek utrzymuje się pokrywa lodowa, lokalnie występują zatory lodowe (np. w województwie małopolskim). Jednakże ze względu na niski lub średni stan wód nie stwierdzono większych zagrożeń. Nawet gwałtowna zmiana pogody i ocieplenie nie powinna pogorszyć sytuacji. W województwie warmińsko- mazurskim w przypadku tzw. cofki istnieje zagrożenie na terenie Żuław Elbląskich. Planuje się uruchomienie lodołamaczy na Zalewie Szczecińskim (7) i u ujścia Wisły (2).

Stan dróg ogólnie oceniany jest jako dobry. Drogi są przejezdne, na większości nawierzchnia jest czarna. Na liniach kolejowych stwierdzono przypadki awarii (pęknięcia szyn, awarie lokomotyw lub trakcji) - ale na bieżąco są one usuwane. W województwie łódzkim w 3 przypadkach uruchomiono transport zastępczy. W części województw wzrosła liczba pożarów. Taka sytuacja najczęściej wiąże z dodatkowym dogrzewaniem pomieszczeń.

Wojewodowie podkreślali, że szczególną opieką zostały objęte osoby bezdomne. Jednak mimo silnych mrozów część z tych osób nie chce korzystać z pomocy noclegowni. W dalszym ciągu są tam wolne miejsca (np. w Warszawie ponad 300). Noclegownie pomagają również osobom nietrzeźwym. We Wrocławiu uruchomiono ogrzewalnie dla bezdomnych (100 miejsc), mogą z nich korzystać również osoby nietrzeźwe. Stale monitorowane są miejsca w których przebywają osoby bezdomne (działki, dworce) - w razie potrzeby w niektórych województwach dowożone są gorące posiłki osobom, które nie korzystają z noclegowni.

Wojewodowie uruchomili bezpłatne infolinie, za pomocą których niesiona jest pomoc osobom potrzebujących. Dzięki infoliniom podejmowanych jest codzienne kilkaset interwencji na terenie całego kraju.

W części województw część szkół została zamknięta. Najwięcej w województwie małopolskim (kilkanaście), w tym województwie szkoły rozpoczęły dożywianie uczniów.

Nie ma problemów związanych z dostawami energii elektrycznej, cieplnej, wody oraz gazu. Wojewodowie zostali zobowiązani do wzmożonego monitorowania zagrożeń związanych z zimą i prognozowanymi na najbliższe 10 dni niskimi temperaturami.

Artur Koziołek rzecznik prasowy Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji


Wojewodowie poinformowali, że wszystkie służby są w stałej gotowości do pomocy potrzebującym. Pomoc udzielana jest na bieżąco, stale monitorowane są miejsca gdzie przebywają osoby bezdomne. Zwracana jest szczególna uwaga na osoby samotne i starsze. Stale monitorowana jest także infrastruktura. Systematycznie odbywają się spotkanie z szefami służb, straży, inspekcji, starostami, szefami zakładów energetycznych, gazowniczych i ciepłowniczych oraz zarządcami dróg.

W województwie podlaskim rozpowszechniono apel wojewody z zawartym w nim numerem bezpłatnej infolinii czynnej całą dobę. Apel podały wszystkie rozgłośnie radiowe w regionie, portale internetowe, prasa (w formie elektronicznej i drukowanej), regionalna TVP. Dzięki temu udało się już uratować kilka osób - zarówno bezdomnych, jak i starszych, samotnych, schorowanych. Z sygnałem, że te osoby potrzebują pomocy zadzwonili czujni i wrażliwi przechodnie i sąsiedzi.

W Opolu z magazynów Wojewódzkiego Centrum Zarządzani Kryzysowego potrzebującym wydawane są m.in. koce, materace, pościel, dresy. Straży miejskiej oraz Policji przekazano ulotki z numerem darmowej infolinii dla osób, które mają problem z posiłkiem lub noclegiem. Policjanci i strażnicy miejscy rozdają ulotki osobom bezdomnym i potrzebującym.

W Małopolsce przygotowanych jest ponad 1300 miejsc w noclegowniach, hostelach i schroniskach. Kuchnie i jadłodajnie zapewniają blisko 6 tys. gorących posiłków każdego dnia. W Małopolsce działa 15 noclegowni, 22 schroniska, 2 hostele dla osób bezdomnych oraz 62 ośrodki wsparcia doraźnego. Wiele z nich oferuje również pomoc psychologiczną oraz prawną. Osoby bezdomne i ubogie mogą otrzymać gorący posiłek w 41 jadłodajniach.

W Małopolsce działa również 9 łaźni. Organizacje pozarządowe zorganizowały także 9 punktów pomocy medycznej. Bezdomni i ubodzy mogą w nich uzyskać bezpłatną pomoc medyczną, a w niektórych - otrzymać leki. Ponadto osoby potrzebujące pomocy mogą uzyskają wsparcie w powiatowych centrach pomocy rodzinie, ośrodkach pomocy społecznej oraz ośrodkach interwencji kryzysowej.

W województwie zachodniopomorskim na 2 lutego br. zaplanowano posiedzenie Wojewódzkiego Zespołu Zarządzania Kryzysowego m.in. w celu oceny gotowości sił i środków niezbędnych do podjęcia akcji na wypadek ewentualnego zagrożenia powodzią i konieczności likwidacji powodzi zatorowej.

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi wyłączną i pełną odpowiedzialność za jego treść. (PAP)

kom/ stav/

Źródło artykułu:PAP
macpogodamróz

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)

Cenimy Twoją prywatność

Kliknij "AKCEPTUJĘ I PRZECHODZĘ DO SERWISU", aby wyrazić zgodę na korzystanie w Internecie z technologii automatycznego gromadzenia i wykorzystywania danych oraz na przetwarzanie Twoich danych osobowych przez Wirtualną Polskę, Zaufanych Partnerów IAB (880 partnerów) oraz pozostałych Zaufanych Partnerów (405 partnerów) a także udostępnienie przez nas ww. Zaufanym Partnerom przypisanych Ci identyfikatorów w celach marketingowych (w tym do zautomatyzowanego dopasowania reklam do Twoich zainteresowań i mierzenia ich skuteczności) i pozostałych, które wskazujemy poniżej. Możesz również podjąć decyzję w sprawie udzielenia zgody w ramach ustawień zaawansowanych.


Na podstawie udzielonej przez Ciebie zgody Wirtualna Polska, Zaufani Partnerzy IAB oraz pozostali Zaufani Partnerzy będą przetwarzać Twoje dane osobowe zbierane w Internecie (m.in. na serwisach partnerów e-commerce), w tym za pośrednictwem formularzy, takie jak: adresy IP, identyfikatory Twoich urządzeń i identyfikatory plików cookies oraz inne przypisane Ci identyfikatory i informacje o Twojej aktywności w Internecie. Dane te będą przetwarzane w celu: przechowywania informacji na urządzeniu lub dostępu do nich, wykorzystywania ograniczonych danych do wyboru reklam, tworzenia profili związanych z personalizacją reklam, wykorzystania profili do wyboru spersonalizowanych reklam, tworzenia profili z myślą o personalizacji treści, wykorzystywania profili w doborze spersonalizowanych treści, pomiaru wydajności reklam, pomiaru wydajności treści, poznawaniu odbiorców dzięki statystyce lub kombinacji danych z różnych źródeł, opracowywania i ulepszania usług, wykorzystywania ograniczonych danych do wyboru treści.


W ramach funkcji i funkcji specjalnych Wirtualna Polska może podejmować następujące działania:

  1. Dopasowanie i łączenie danych z innych źródeł
  2. Łączenie różnych urządzeń
  3. Identyfikacja urządzeń na podstawie informacji przesyłanych automatycznie
  4. Aktywne skanowanie charakterystyki urządzenia do celów identyfikacji

Cele przetwarzania Twoich danych przez Zaufanych Partnerów IAB oraz pozostałych Zaufanych Partnerów są następujące:

  1. Przechowywanie informacji na urządzeniu lub dostęp do nich
  2. Wykorzystywanie ograniczonych danych do wyboru reklam
  3. Tworzenie profili w celu spersonalizowanych reklam
  4. Wykorzystanie profili do wyboru spersonalizowanych reklam
  5. Tworzenie profili w celu personalizacji treści
  6. Wykorzystywanie profili w celu doboru spersonalizowanych treści
  7. Pomiar efektywności reklam
  8. Pomiar efektywności treści
  9. Rozumienie odbiorców dzięki statystyce lub kombinacji danych z różnych źródeł
  10. Rozwój i ulepszanie usług
  11. Wykorzystywanie ograniczonych danych do wyboru treści
  12. Zapewnienie bezpieczeństwa, zapobieganie oszustwom i naprawianie błędów
  13. Dostarczanie i prezentowanie reklam i treści
  14. Zapisanie decyzji dotyczących prywatności oraz informowanie o nich

W ramach funkcji i funkcji specjalnych nasi Zaufani Partnerzy IAB oraz pozostali Zaufani Partnerzy mogą podejmować następujące działania:

  1. Dopasowanie i łączenie danych z innych źródeł
  2. Łączenie różnych urządzeń
  3. Identyfikacja urządzeń na podstawie informacji przesyłanych automatycznie
  4. Aktywne skanowanie charakterystyki urządzenia do celów identyfikacji

Dla podjęcia powyższych działań nasi Zaufani Partnerzy IAB oraz pozostali Zaufani Partnerzy również potrzebują Twojej zgody, którą możesz udzielić poprzez kliknięcie w przycisk "AKCEPTUJĘ I PRZECHODZĘ DO SERWISU" lub podjąć decyzję w sprawie udzielenia zgody w ramach ustawień zaawansowanych.


Cele przetwarzania Twoich danych bez konieczności uzyskania Twojej zgody w oparciu o uzasadniony interes Wirtualnej Polski, Zaufanych Partnerów IAB oraz możliwość sprzeciwienia się takiemu przetwarzaniu znajdziesz w ustawieniach zaawansowanych.


Cele, cele specjalne, funkcje i funkcje specjalne przetwarzania szczegółowo opisujemy w ustawieniach zaawansowanych.


Serwisy partnerów e-commerce, z których możemy przetwarzać Twoje dane osobowe na podstawie udzielonej przez Ciebie zgody znajdziesz tutaj.


Zgoda jest dobrowolna i możesz ją w dowolnym momencie wycofać wywołując ponownie okno z ustawieniami poprzez kliknięcie w link "Ustawienia prywatności" znajdujący się w stopce każdego serwisu.


Pamiętaj, że udzielając zgody Twoje dane będą mogły być przekazywane do naszych Zaufanych Partnerów z państw trzecich tj. z państw spoza Europejskiego Obszaru Gospodarczego.


Masz prawo żądania dostępu, sprostowania, usunięcia, ograniczenia, przeniesienia przetwarzania danych, złożenia sprzeciwu, złożenia skargi do organu nadzorczego na zasadach określonych w polityce prywatności.


Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że pliki cookies będą umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. W celu zmiany ustawień prywatności możesz kliknąć w link Ustawienia zaawansowane lub "Ustawienia prywatności" znajdujący się w stopce każdego serwisu w ramach których będziesz mógł udzielić, odwołać zgodę lub w inny sposób zarządzać swoimi wyborami. Szczegółowe informacje na temat przetwarzania Twoich danych osobowych znajdziesz w polityce prywatności.