18.09. Warszawa - MAC informuje:
18 września w Warszawie rozpoczęła się konferencja pn. "Mowa nienawiści w debacie publicznej - gdzie spoczywa odpowiedzialność?" organizowana przez Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji wraz z Radą Europy, z udziałem środków pochodzących z Norweskiego Mechanizmu Finansowego i Mechanizmu Finansowego EOG.
- Inicjatywy Rady Europy uczą nas jak współdziałać i jak radzić sobie z problemami nierówności społecznych i z problemami mowy nienawiści - mówił Michał Boni podczas otwarcia konferencji. Minister podkreślał, że nie można uzasadniać mowy nienawiści wolnością słowa. Według niego jest potrzebne postawienie granic, żeby nienawiść się nie rozprzestrzeniała. Zauważył, że ze względu na anonimowość w internecie mamy do czynienia z wolnością bez odpowiedzialności, natomiast skala agresywnych wypowiedzi w sieci powoduje uczucie bezradności i sprzyja obojętności wobec mowy nienawiści. - Odpowiedzi na to zjawisko, które trzeba wypracować, muszą dotyczyć norm prawnych, ale również norm społecznych i klimatu społecznego, który jest potrzebny, żeby mowie nienawiści przeciwdziałać - powiedział Michał Boni.
W sesji inauguracyjnej głos zabrał Thorbjoern Jagland, sekretarz generalny Rady Europy. - Polska radzi sobie w kwestii nietolerancji i dyskryminacji lepiej niż inne państwa europejskie - powiedział, zwracając się do ministra Boniego. Jak tłumaczył, historia uczy nas, że mowa nienawiści prowadzi do przemocy. - Mowa nienawiści zaczyna się od pozornie małych rzeczy, ale może doprowadzić do tragedii. Nie możemy usunąć mowy nienawiści, ale możemy ją zmarginalizować - przekonywał Thorbjoern Jagland, podkreślając wagę stanowienia mądrego prawa w Europie. - Aby zrozumieć dynamikę mowy nienawiści powinniśmy się uczuć na przykładzie holocaustu i jego źródeł - ostrzegał.
Ingrid Schulerud, ambasador, Sekcja ds. Europy Centralnej oraz Funduszy Norweskich i EOG w Ministerstwie Spraw ZagranicznychSpraw Zagranicznych Norwegii, podkreślała, że właśnie w Polsce następuje inauguracja nowego funduszu społecznego, który dotyczy działań w zakresie zapobiegania mowie nienawiści i dyskryminacji. Przypomniała, że Fundusze EOG i Norweskie są aktywne w zakresie wspierania działań na rzecz praw człowieka. Dodała, że współpraca z polskim rządem układa się bardzo dobrze. - Wszyscy rozumiemy że mowa nienawiści, dyskryminacja to wielkie wyzwanie. Powinniśmy przekonywać większość, że jest to realne zagrożenie - mówiła. Dodała, że chodzi o poszanowanie wolności wypowiedzi, a jednocześnie nie osuwanie w otchłań mowy nienawiści.
Wśród zaproszonych na konferencję gości znaleźli się m.in. wysocy przedstawiciele administracji publicznej, ambasadorowie oraz przedstawiciele licznych organizacji pozarządowych, a także kilkudziesięciu gości z zagranicy, przede wszystkim reprezentanci Rady Europy.
Konferencja jest częścią działań podejmowanych w związku z kampanią "No hate speech movement", zainicjowaną przez młodych ludzi i wspartą przez Radę Europy. Kampania ta wchodzi w skład projektu pn. "Młodzież walcząca z mową nienawiści w sieci" (Young People Combating Hate Speech Online) realizowaną w latach 2012-2014. Celem tych działań jest walka z mową nienawiści, szczególnie w formach pojawiających się w internecie, poprzez angażowanie młodzieży. Kampania ma zarówno swój wymiar ogólnoeuropejski, krajowy i lokalny. Działania związane z kampanią, odbywające się na terenie Polski, są przygotowywane przez Stowarzyszenie Młodych Dziennikarzy "Polis".
Konferencja pn. "Mowa nienawiści w debacie publicznej - gdzie spoczywa odpowiedzialność?" ma stanowić również etap przygotowawczy dla konferencji pn. "Wolność słowa i demokracja w erze cyfrowej: szanse, prawa, obowiązki", która odbędzie się w dniach 7-8 listopada w Belgradzie.
UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi wyłączną i pełną odpowiedzialność za jego treść.(PAP)
kom/ aja/