Trwa ładowanie...
d1vvehm

MAC ws. projektu ustawy o zbiórkach publicznych (komunikat)

...

Share
d1vvehm

27.09. Warszawa - MAC informuje:

Michał Boni, minister administracji i cyfryzacji, wczoraj (26.09. br.) wziął udział w debacie poselskiej, która poprzedziła pierwsze czytanie w Sejmie projektu ustawy o zbiórkach publicznych.

- Celem proponowanej regulacji jest ułatwianie obywatelom ofiarności przez redukcję biurokracji, przy jednoczesnym zwiększeniu przejrzystości. To obywatele powinni decydować o tym, komu, jakiej organizacji, na jaki cel przekazać swoje pieniądze - taką zasadę wprowadza ta ustawa. Ułatwi ona też rozwój crowdfundingu - powiedział minister Michał Boni, przedstawiając w Sejmie w czasie pierwszego czytania projekt ustawy o zbiórkach publicznych.

Zaznaczył jednak, że państwo "powinno tam, gdzie to konieczne, tworzyć ramy organizacyjne, by przeprowadzenie zbiórek odbywało się w sposób przejrzysty, taki, który pozwala na społeczną kontrolę, ale też popularyzuje tę formę dobroczynności. Takie były założenia proponowanych regulacji".

d1vvehm

Przedstawiony projekt ustawy o zbiórkach publicznych jest efektem ponadrocznych prac administracji i organizacji społecznych zajmujących się dobroczynnością. - Był konsultowany także z obywatelami zarówno na etapie projektu założeń, jak i projektu ustawy. Został poddany konsultacjom publicznym, podczas których wyjaśniliśmy wszystkie intencje i jako strony wysłuchaliśmy siebie nawzajem. Ten projekt cieszy się pozytywną opinią czołowych organizacji dobroczynnych - podkreślił szef resortu administracji i cyfryzacji.

W wystąpieniu poprzedzającym dzisiejsze głosowanie minister Boni zaznaczył, że "na mocy nowej ustawy zgłoszenia i sprawozdania będą dostępne online dla wszystkich, a wszystkie zbiórki publiczne, małe, duże, ogólnopolskie i lokalne, będą zgłaszane na jednym portalu". - To też ułatwi społeczną kontrolę. Informacja na temat przyszłych i bieżących zbiórek będzie prezentowana w sposób przejrzysty, czytelny i dostępny dla wszystkich - dodał minister Michał Boni.

Podsumował mówiąc, że "to rozwiązanie odpowiada na wymogi czasu, na wyzwania czasów współczesnych, na rozwój internetu, a także jest zgodne z oczekiwaniami środowisk, które prowadzą działalność dobroczynną. Wprowadza także ułatwienia i przejrzystość dla obywateli, którzy będą chcieli być darczyńcami".

Sejm po pierwszym czytaniu skierował dziś (tj. 27.09. br.) projekt ustawy o zbiórkach publicznych do prac w komisjach: administracji i cyfryzacji oraz innowacyjności i nowoczesnych technologii.

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi wyłączną i pełną odpowiedzialność za jego treść.(PAP)

kom/ aja/

d1vvehm
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1vvehm
d1vvehm