MAC ws. projektu zmian w Ustawie o radiofonii i telewizji (komunikat)
...
09.08. Warszawa - Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji informuje:
Komitet Stały Rady Ministrów przyjął projekt regulacji dt. usług audiowizualnych na żądanie, formalnie zwanym projektem Ustawy o Zmianie Ustawy o Radiofonii i Telewizji.
Przygotowany w MAC projekt dotyczy Polskich firm, których celem działalności gospodarczej jest udostępnianie audiowizualnych audycji na żądane.
Aby zostać objęty projektowanymi regulacjami dany podmiot musi prowadzić działalność gospodarczą, która polega na udostępnianiu audycji audiowizualnych w celach zarobkowych. Projekt nie dotyczy osób fizycznych (a więc np. tych, którzy publikują w sieci swoje filmiki) firm, które np. reklamują swą działalność przez publikowanie filmów o tym, co robią, albo publikują instrukcje obsługi w formie filmów. Udostępnianie musi być publiczne, czyli przynajmniej potencjalnie odbierane przez masowego odbiorcę.
Polskie firmy, które udostępniają katalogi audycji, zostaną natomiast objęte wymogami dotyczącymi m. in. zakazu propagowania nienawiści, wymogów dotyczących przekazów handlowych (reklamy, sponsorowania, telesprzedaży, lokowania produktów) i ochrony małoletnich przed potencjalnie szkodliwymi treściami jak również promowania audycji europejskich. Wymogi te określono w sposób elastyczny i adekwatny do obecnych potrzeb i możliwości krajowych.
Projekt zakłada:
- podmioty prowadzące usługi audiowizualne na żądanie zgodnie z minimalnymi wymogami dyrektywy będą corocznie składać sprawozdanie
Obecnie świadczenie audiowizualnych usług medialnych nie wymaga żadnej rejestracji czy nawet zgłoszenia. Wdrażając dyrektywę unijną państwa UE w większości wprowadziły formę rejestracji lub zgłoszenia usług na żądanie.
MAC stoi na stanowisku, że roczne sprawozdanie spełni z powodzeniem funkcję zgłoszenia działalności. Sprawozdanie da przewodniczącemu Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji, możliwość czuwania nad przestrzeganiem przepisów, by zapisy ustawy nie były naruszane. Będzie mógł wezwać podmiot gospodarczy do usunięcia nieprawidłowości, włącznie z nałożeniem na usługodawcę kary pieniężnej. Sprawozdania umożliwią także wypełnienie obowiązków raportowania, jakie nakłada dyrektywa audiowizualna.
- 10 proc. audycji w katalogach powinny stanowić produkcje europejskie.
Usługodawcy powinni poinformować o tym KRRiT w swych rocznych sprawozdaniach. Ilość ta nie dotyczy serwisów wyspecjalizowanych, które w inny sposób (publikując np. odpowiednie linki czy materiały) będą promować audycje europejskie.
- dzieci muszą być chronione przed treściami, które mogłyby narazić na szwank ich właściwy rozwój
Dostęp do audycji zawierających szczególnie drastyczne lub nieodpowiednie sceny, musi być zabezpieczony przez usługodawcę, w przypadku treści, które w żaden sposób nie mogą być publikowane przez telewizję. Nadawcy powinni w tym przypadku zastosować własny standard zabezpieczeń oparty o przygotowany przez siebie kodeks dobrych praktyk. Jeśli takie zabezpieczenie nie spełni swojej roli, KRRiT będzie mogła wydać w tej sprawie rozporządzenie.
W przeciwieństwie do usług telewizyjnych, zasady świadczenia audiowizualnych usług medialnych nie są obecnie w polskim prawie ściśle regulowane. Tymczasem do wprowadzenia odpowiednich przepisów zobowiązuje nas dyrektywa unijna (dyrektywa Parlamentu Europejskiego i Rady 2010/13/UE z dnia 10 marca 2010 r. - dyrektywa o audiowizualnych usługach medialnych). Wymaga ona m.in. by zatroszczyć się o bezpieczeństwo dzieci i wspierać dostępność audycji europejskich.
UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi wyłączną i pełną odpowiedzialność za jego treść. (PAP)
kom/ stav/