MAC ws. restrukturyzacji Poczty Polskiej (komunikat)
...
08.11.2013 15:06
08.11. Warszawa - MAC informuje:
"Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji realizując uprawnienia właścicielskie nad Pocztą Polską, dąży do jak najszybszego przekształcenia firmy w silną polską grupę kapitałową - przedsiębiorstwa, które stając się mocnym czempionem narodowym będzie mogło budować silną pozycję konkurencyjną w skali europejskiej - mówi Michał Boni, szef resortu. - Restrukturyzacja i stworzenie silnej Grupy Poczty nie jest możliwa bez własnego banku - Banku Pocztowego. Ten z kolei, ze względu na potrzebę szybkiego rozwój, wymaga dokapitalizowania".
Bank Pocztowy jest nieodzownym elementem na drodze do pomyślnej restrukturyzacji Poczty Polskiej oraz budowania trwałych przewag konkurencyjnych na zliberalizowanym rynku pocztowym. Jego rozwój pozwoli na uzyskanie dobrych wyników finansowych Grupy Kapitałowej Poczty Polskiej, a także otwarcie nowej perspektywy budowy mocnego czempiona narodowego.
W perspektywie najbliższych miesięcy brak dokapitalizowania stwarza ryzyko spowolnienia jego wzrostu, co skutkować będzie istotną szkodą dla możliwości skutecznego restrukturyzowania Poczty Polskiej i dla interesu Skarbu Państwa.
Dzięki konsekwentnie realizowanej strategii wzrostu Poczta Polska realizuje ambitny program inwestycyjny, na który chce przeznaczyć do 2017 roku ponad 1,3 mld zł. Niezbędnym elementem jej programu rozwojowego jest wspieranie Banku Pocztowego, który dzięki swojej prostej ofercie finansowej umożliwia dostęp do usług bankowych tym osobom, które wcześniej korzystały z usług parabanków lub nie korzystały z nowoczesnych rozwiązań finansowych w ogóle.
"I dlatego tak ważne jest, aby uporządkować kwestie właścicielskie w banku. Z tego powodu w tym tygodniu wysłałem list do ministra skarbu Włodzimierza Karpińskiego, aby w ramach wspólnie sprawowanego nadzoru właścicielskiego przełamać impas w odniesieniu do kwestii właścicielskich w Banku Pocztowym S.A." - dodaje minister.
Spółka od 2011 roku z sukcesem realizuje strategię wzrostu. Dąży do rozwoju silnej grupy kapitałowej, oferującej usługi pocztowe, logistyczne, bankowe, ubezpieczeniowe i łączące przestrzeń cyfrową z usługami pocztowymi. Coraz częściej nowoczesne placówki Poczty nie będą już "urzędami", ale centrami sprzedaży usług pocztowych, bankowych i ubezpieczeniowych.
Dzisiaj Poczta Polska to jedna z największych polskich firm w 100 procentach z polskim kapitałem. Odgrywa ważną rolę pełniąc funkcję operatora wyznaczonego, który musi zapewnić dostęp do pocztowej usługi powszechnej wszystkim mieszkańcom kraju. Wymaga to obecności w niemal każdej, nawet najmniejszej, miejscowości.
"Działając od 455 lat Poczta jest jedną z najsilniejszych polskich marek. Można powiedzieć, że jest naszym +skarbem narodowym+, dlatego pełniąc nadzór nad spółką czuję się za nią w 100 proc. odpowiedzialny" - podkreśla Michał Boni.
UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi wyłączną i pełną odpowiedzialność za jego treść.(PAP)
kom/ aja/