Trwa ładowanie...
d1kykt5

MAC ws. sytuacji hydrologicznej i meteorologicznej (komunikat)

...

Share
d1kykt5

25.06. Warszawa - MAC informuje:

Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji oraz służby wojewodów monitorują sytuację hydrologiczną i meteorologiczną w Polsce. Zespoły zarządzania kryzysowego na bieżąco reagują i udzielają pomocy w rejonach, gdzie doszło do gwałtownych zjawisk meteorologicznych.

24 czerwca br. na terenie województw małopolskiego i śląskiego wystąpiły intensywne opady deszczu. W ich wyniku w województwie małopolskim najtrudniejsza sytuacja była w powiatach: miechowskim, krakowskim i olkuskim. Nie odnotowano tam większych strat i uszkodzeń.

W województwie śląskim w powiecie bielskim, w miejscowości Czechowice Dziedzice zalane zostało torowisko na stacji kolejowej. Uruchomiono autobusową komunikację zastępczą. Podtopieniu uległy również przepompownia i miejska oczyszczalnia ścieków. Z kolei w powiecie pszczyńskim, w miejscowości Pszczyna, zalanych zostało kilkadziesiąt posesji, ulic oraz zakład produkcyjny. W Goczałkowicach-Zdroju zalało kilkadziesiąt posesji, odcinków dróg powiatowych i gminnych, piwnice szpitala i sanatorium. W powiecie pszczyńskim z 6 budynków ewakuowano 20 osób (w tym 12 dzieci).

d1kykt5

Państwowa Straż Pożarna interweniowała około 510 razy (stan na godz. 7.15). Najwięcej w województwie małopolskim około 160 (927 strażaków) i województwie śląskim około 140 (811 strażaków). Trwa usuwanie skutków intensywnych opadów deszczu (wypompowywanie wody z zalanych posesji, piwnic oraz ulic).

Sytuacja hydrologiczna w kraju jest dynamiczna - możliwe są lokalne podtopienia, szczególnie w rejonach podgórskich, górskich i zurbanizowanych. Występują gwałtowne wzrosty stanu wody związane z intensywnymi opadami deszczu.

IMGW informuje, że aktualnie (25.06.2013 r. stan na godz. 8: 00) obowiązują: - 3 ostrzeżenia hydrologiczne 3. stopnia dotyczące możliwości wystąpienia gwałtownych wzrostów poziomu wody z przekroczeniem stanów ostrzegawczych lub/i alarmowych z powodu intensywnych opadów deszczu w województwach: dolnośląskim (dopływy Odry), opolskim (odpływy Odry), śląskim (zlewnia Górnej Warty oraz dopływów Odry); - 4 ostrzeżenia hydrologiczne 2. stopnia dotyczące możliwości wystąpienia wzrostów poziomu wody do dolnej części strefy stanów wysokich z możliwością przekroczenia stanów ostrzegawczych, a punktowo, zwłaszcza na mniejszych dopływach stanów alarmowych z powodu intensywnych opadów deszczu w województwach: śląskim (zlewnie: Małej Wisły, Przemszy, Soły, na innych mniejszych bezpośrednich dopływach Wisły oraz w zlewniach zurbanizowanych), małopolskim (zlewnie: Soły, Skawy, Raby, Uszwicy, Szreniawy, Dunajca, Ropy, na innych mniejszych bezpośrednich dopływach Wisły oraz w zlewniach zurbanizowanych), łódzkim (zlewnia Górnej
Warty), wielkopolskim (zlewnia Warty); - 4 ostrzeżenia meteorologiczne 2. stopnia dotyczące możliwości wystąpienia opadów deszczu o natężeniu umiarkowanym, okresami silnym (prognozowana wysokość opadów od 20 do 45 mm, miejscami od 60 do 70 mm) w województwach: pomorskim, opolskim, śląskim, dolnośląskim; - 7 ostrzeżeń meteorologicznych 1. stopnia dotyczących możliwości wystąpienia intensywnych opadów deszczu (prognozowana wysokość opadów od 20 do 45 mm, miejscami od 60 do 70 mm) w województwach: zachodniopomorskim, lubuskim, wielkopolskim, łódzkim, mazowieckim, kujawsko-pomorskim, małopolskim; - 2 ostrzeżenia meteorologiczne 1. stopnia dotyczące możliwości wystąpienia burz, lokalnie burz z gradem, podczas których opady deszczu wyniosą od 20 do 30 mm, miejscami do 40 mm w województwie podlaskim i łódzkim.

25 czerwca br. o godz. 5.00 zanotowano przekroczenie stanu alarmowego na 5 stacjach wodowskazowych w dorzeczu Wisły oraz na 10 stacjach wodowskazowych w dorzeczu Odry.

Do przekroczenie stanu ostrzegawczego doszło na 17 stacjach wodowskazowych w dorzeczu Wisły i na 23 stacjach wodowskazowych w dorzeczu Odry.

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi wyłączną i pełną odpowiedzialność za jego treść.(PAP)

kom/ stav/

d1kykt5
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1kykt5
d1kykt5