Trwa ładowanie...
d3ztraj

MAC ws. wizyty ministra Boniego w Seulu (komunikat)

...

Share
d3ztraj

18.10. Warszawa - MAC informuje:

Ochrona danych osobowych oraz kwestie cyberbezpieczeństwa były głównymi tematami piątkowych spotkań Michała Boniego ministra administracji i cyfryzacji podczas wizyty w Seulu.

18 października br. szef MAC rozmawiał m.in. z Francisem Maude'em, szefem urzędu gabinetu premiera Wielkiej Brytanii. W trakcie spotkania Michał Boni potwierdził, że Polsce zależy na postępie prac w sprawie reformy ochrony danych osobowych (ODO). Jest to jeden z priorytetów Polski na Radę Europejską, która odbędzie się w dniach 24-25 października.

"Trzeba pracować dalej i być otwartym na wypracowanie nowych rozwiązań dla obywateli i biznesu" - powiedział minister. Stąd niezwykle ważna była wymiana i zbliżanie stanowisk.

d3ztraj

Minister Boni przyjął także zaproszenie do Londynu na seminarium na temat koncepcji otwartego rządu (open government), które odbędzie się pod koniec października. - "Trzeba popierać tego typu inicjatywy i dawać sygnał polityczny" - podkreślił.

Podczas rozmowy z Danielem Chungiem, prezesem Samsung Polska, minister Boni mówił głównie o sprawach edukacji - poruszona została kwestia Smart School, zaprezentowana w polskim MEN, która wspiera projekt "Cyfrowa Szkoła". Minister Boni podkreślił, że to ważna inicjatywa, dająca możliwość wykorzystania wiedzy i doświadczeń Samsunga.

Przyszła kooperacja, związana z użyciem pieniędzy z nowej perspektywy finansowej 2014-2020, może dotyczyć infrastruktury, szybkiego internetu, e-usług itd. W nowym programie operacyjnym Polska Cyfrowa jest też miejsce na wsparcie dla młodych utalentowanych ludzi z obszaru cyfrowego. MAC chce zaproponować im możliwość rozwoju i przyszłego działania w biznesie.

Prezes Chung poinformował także, że "wkrótce otwarte zostanie nowe centrum badawczo-rozwojowe w Krakowie, a aktualna liczba zatrudnionych w Polsce przekroczyła już 8 tysięcy pracowników. Będziemy rozwijali centrum badań i konstrukcji nowoczesnych baterii". Przedstawiciel Samsunga podkreślił, że Polska jest partnerem strategicznym dla działań tej firmy.

d3ztraj

Podczas rozmowy z Lynn St. Amour, szefową Internet Society (ISOC), Michał Boni przypomniał, że kontakty z ISOC nawiązane zostały 3 lata temu. "To był czas ACTA, byłem odpowiedzialny za przygotowanie rozwiązań i finalnie niepodpisanie porozumienia. Po tym fakcie zorganizowaliśmy kongres wolności i przygotowaliśmy nowe rozwiązania. Możemy dzisiaj konsultować online i wyrażać opinie na temat projektów aktów legislacyjnych. Na początku br. zainicjowaliśmy krajową dyskusję nt. reformy ODO jako jeden kraj UE, który zbudował tak szerokie forum konsultacji różnych środowisk (nauki, biznesu, NGOs'ów, administracji). Jesteśmy otwarci i dostępni dla partnerów oraz mediów, bowiem ACTA była istotnym doświadczeniem".

Minister podkreślił, że Polska wspiera również Komisję Europejską w działaniach nad reformą dot. ochrony danych osobowych. Szefowa Internet Society stwierdziła, że sprawa ACTA zmieniła optykę patrzenia na sprawy, a PRISM także wskazał na problemy funkcjonowania pewnych instytucji państwowych. W trakcie spotkania podkreślono, że ochrona prywatności, to ważne zagadnienie dla społeczeństwa informacyjnego.

Podczas kolejnego spotkania, z Christopherem Painterem, koordynatorem Departamentu Stanu USA ds. cyberbezpieczeństwa, minister Michał Boni rozmawiał o polskiej strategii cyberbezpieczeństwa oraz o ochronie danych osobowych. Za istotne uznano, by kontynuować prace nad reformą rozporządzenia na temat ochrony danych osobowych w Europie po to, by zapewnić dobrą współprace z USA.

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi wyłączną i pełną odpowiedzialność za jego treść.(PAP)

kom/ aja/

d3ztraj

Podziel się opinią

Share
d3ztraj
d3ztraj