Trwa ładowanie...
d43uybf
19-11-2008 07:22

Magazyny konsygnacyjne ułatwią firmom działanie

Zagraniczne przedsiębiorstwa będą mogły lokować towary w polskich magazynach, bez konieczności rejestrowania się na potrzeby VAT w Polsce.

d43uybf
d43uybf

Polskie firmy skorzystają z podobnych ułatwień, sprzedając towary do państw UE.

1 grudnia ma wejść w życie znowelizowana ustawa o VAT, która umożliwi m.in. tworzenie w naszym kraju tzw. magazynów konsygnacyjnych. Ich sposób działania i rozliczania regulować będą umowy zawierane między producentem towaru lub sprzedawcą (konsygnatorem) a podmiotem, który przyjmuje na siebie obowiązek składowania towaru (konsygnatariuszem).

Mniej formalności

Korzyścią dla zagranicznych firm będzie zwolnienie ich z konieczności rejestrowania się jako podatnicy VAT i rozliczania tego podatku w Polsce. Chodzi o podmioty, które nie mają w Polsce siedziby ani stałego miejsca prowadzenia działalności, więc obowiązki te były dla nich dość kłopotliwe. Dzięki nowej ustawie rozliczanie podatku przerzucone zostanie na polską firmę pobierającą towar z magazynu.

Zwolnienie z rejestracji

Z podobnych uproszczeń skorzystają polskie firmy dostarczające towary do innego państwa UE z wykorzystaniem tamtejszych magazynów. Nie będą musiały rejestrować się jako podatnik VAT i rozliczać tego podatku w kraju dostaw, ponieważ zrobi to za nie zagraniczny kontrahent.

d43uybf

Należy jednak pamiętać, że nie we wszystkich krajach UE przepisy przewidują tworzenie magazynów. Nie ma ich m.in. w Niemczech, Szwecji i Hiszpanii, Grecji i Luksemburgu. Bez przeszkód funkcjonują natomiast m.in. we Francji, Holandii, Wielkiej Brytanii i Włoszech. W polskiej ustawie przyjęto model magazynu tzw. call-of-stock. Oznacza to, że prowadzić go może podmiot nabywający towary od zagranicznego nabywcy i tylko on może pobierać towary z tego składu. Towary te mogą służyć wyłącznie działalności produkcyjnej lub usługowej nabywcy, a nie handlowej. Podmiot prowadzący skład konsygnacyjny nie może więc odsprzedawać towarów nabywanych przez ten skład innej firmie. ∑

opinia
Adam Bartosiewicz, autor komentarza do ustawy o VAT
Wprowadzenie możliwości tworzenia w Polsce magazynów konsygnacyjnych to dobra wiadomość dla firm z wielu branż, które korzystają z surowców i półproduktów dostarczanych przez zagranicznych kontrahentów. Oznacza to także ułatwienia dla polskich firm dostarczających surowce i półprodukty za granicę. Dzięki magazynom rozliczenia i współpraca tych firm mogą być znacznie uproszczone. Szkoda jednak, że ustawa nie oferuje dalej idących możliwości. Głównym ograniczeniem jest zakaz sprzedaży gromadzonych w składzie towarów innym podmiotom. Mam nadzieję, że przy kolejnej nowelizacji ten zakaz zostanie zniesiony.

Monika Pogroszewska

d43uybf
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d43uybf