Magazyny PGNiG w połowie pełne, do końca IX będą w całości zapełnione

2.6.Warszawa(PAP) - Polskie magazynu gazu są obecnie zapełnione w
ponad połowie. Dzięki podpisanej pomiędzy Gazpromem Export a PGNiG
umowie na dostawy w 2009 r. 1,05 mld metrów...

02.06.2009 | aktual.: 02.06.2009 18:39

2.6.Warszawa(PAP) - Polskie magazynu gazu są obecnie zapełnione w ponad połowie. Dzięki podpisanej pomiędzy Gazpromem Export a PGNiG umowie na dostawy w 2009 r. 1,05 mld metrów sześciennych gazu, magazyny powinny zapełnić się do końca września - poinformował na wtorkowym spotkaniu z dziennikarzami Sławomir Hinc, wiceprezes PGNiG.

"Obecnie polskie magazyny gazu zapełnione są w ponad połowie, a podpisana umowa z Gazpromem na dostawy dodatkowych ilości gazu pozwoli je całkowicie zapełnić do końca września" - powiedział Hinc.

We wtorek rano podpisany został przez stronę rosyjską kontrakt krótkoterminowy pomiędzy Gazpromem Export a PGNiG na dostawy w 2009 r. 1,05 mld metrów sześciennych gazu.

Krótkoterminowy kontrakt z Gazpromem zastąpił nierealizowaną od początku roku umowę z rosyjsko-ukraińską spółką RosUkrEnergo (RUE). Dostarczała ona do Polski 2,3 mld m sześć. gazu rocznie; umowa obowiązywała do końca tego roku. PGNiG uzupełniało brakujące dostawy z kierunku wschodniego zwiększonym poborem z magazynów.

Wiceprezes PGNiG przyznał, że krótkoterminowy kontrakt z Gazpromem nie w pełni pokryje krajowy popyt do końca roku. Nie oszacował jednak ile gazu mogłoby zabraknąć.

W połowie maja wiceprezes PGNiG Radosław Dudziński mówił, że do końca roku brakuje jeszcze 400 do 500 mln metrów sześciennych gazu, aby w pełni pokryć krajowe zapotrzebowanie.

"Podpisany 1 czerwca kontrakt nie pokrywa w pełni zapotrzebowania, ale na korzyść naszej sytuacji bilansowej działa pogoda, która spowodowała zmniejszenie zużycie gazu w Polsce" - powiedział Hinc.

"Jednocześnie sytuacji bilansowej sprzyja zmniejszone zapotrzebowanie na gaz przez niektórych odbiorców, co jest związane z obecną sytuacją gospodarczą" - dodał.

Powiedział także, że PGNiG będzie prowadził latem rozmowy, na temat dostaw gazu, które w pełni pokryłyby zapotrzebowanie na surowiec w końcówce tego roku i po 1 stycznia 2010 r. (PAP)

pif/ gsu/ pam/

Źródło artykułu:PAP
pgniggazpaliwa
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)