Mają prawo do dłuższego urlopu. Sprawdź kto!

Większości pracowników musi wystarczyć - w zależności od stażu pracy - 20 lub 26 dni urlopu wypoczynkowego w ciągu roku. Są jednak grupy zawodowe, które mogą planować nieco dłuższy wypoczynek.

Mają prawo do dłuższego urlopu. Sprawdź kto!
Źródło zdjęć: © © Syda Productions - Fotolia.com

Urlop w wyższym wymiarze przysługuje osobom, które mają orzeczenie o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności. Mogą one liczyć na dodatkowe 10 dni urlopu wypoczynkowego w roku kalendarzowym. Niepełnosprawni pracownicy nabywają prawo do pierwszego urlopu dodatkowego po przepracowaniu jednego roku po dniu zaliczenia ich do jednego ze stopni niepełnosprawności.

Prawo do dłuższego urlopu wypoczynkowego mają także inwalidzi wojenni, kombatanci i osoby represjonowane. Takim pracownikom przysługuje dodatkowe 10 dni wolnego, pod warunkiem, że nie korzystają z urlopu o wymiarze przekraczającym 26 dni pracy w ciągu roku.

Na mocy odpowiednich ustaw dodatkowe urlopy przysługują również niektórym grupom zawodowym. Więcej czasu na wypoczynek mają m.in. nauczyciele, pracownicy socjalni, a także sędziowie i prokuratorzy.

Nauczyciele mogą wypoczywać w okresie ferii szkolnych letnich i zimowych, a jeśli pracują w placówkach, w których nie przewidziano ferii szkolnych, przysługuje im prawo do urlopu wypoczynkowego w wymiarze 35 dni roboczych w czasie ustalonym w planie urlopów. Nauczyciele akademiccy mogą natomiast liczyć na 36 dni urlopu w okresie wolnym od zajęć dydaktycznych.

Pracownicy socjalni, którzy pracują w ośrodku pomocy społecznej lub w powiatowym centrum pomocy rodzinie, a do ich obowiązków należy praca socjalna oraz przeprowadzanie rodzinnych wywiadów środowiskowych, mają prawo do dodatkowego urlopu wypoczynkowego w wymiarze 10 dni roboczych raz na dwa lata. Mogą z niego skorzystać jednak dopiero po przepracowaniu na takim stanowisku co najmniej 5 lat.

Sędziowie i prokuratorzy po 10 latach pracy mają prawo do 6, a po 15 latach ? do 12 dodatkowych dni roboczych urlopu.

Wypoczynek dłuższy niż wskazane w kodeksie 26 dni może mieć każdy pracownik niezależnie od stanowiska i stażu pracy. Wystarczy, że pracodawca zawrze zapisy dotyczące dłuższych urlopów w umowie o pracę, układzie zbiorowym lub regulaminie.

ES

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)