Małe przedsiębiorstwa spodziewają się pogorszenia sytuacji w I połowie '12 - ankieta MG
...
10.04. Warszawa (PAP) - Ankietowane przez Ministerstwo Gospodarki małe przedsiębiorstwa spodziewają się pogorszenia sytuacji w I połowie tego roku.
"Oczekiwania przedsiębiorców sformułowane na początku bieżącego roku odnośnie sytuacji w pierwszej połowie 2012 roku, były nieco gorsze niż oceny formułowane w ankietyzacji poprzedniej. Znalazło to odzwierciedlenie w spadku syntetycznego wskaźnika rozwoju sektora MSP. Ponadto ponad połowa ankietowanych przedsiębiorców odpowiedziała, że warunki prowadzenia działalności ulegną pogorszeniu w pierwszej połowie tego roku" - napisano w opisie wyników ankiety.
"Aż ponad połowa ankietowanych oczekiwała pogorszenia warunków prowadzenia działalności w pierwszej połowie 2012 roku i udział ten był najwyższy od 2008 roku. Mniej niż co dziesiąty oczekiwał poprawy warunków" - napisano.
Przedsiębiorcy źle oceniają przepisy podatkowe.
"Ocena przez przedsiębiorców przepisów z zakresu prawa podatkowego pozostaje negatywna - jako złe lub bardzo złe ocenia je nieco ponad połowa ankietowanych. Co więcej, udział negatywnych opinii od kilku lat powoli, lecz systematycznie rośnie" - napisano.
Badane przedsiębiorstwa nie zamierzają zwiększać wynagrodzeń w I połowie tego roku.
"W pierwszej połowie 2012 roku wynagrodzenia zatrudnionym pracownikom zamierzało zwiększyć 16 proc. przedsiębiorców. Ponad połowa (56 proc.) przedsiębiorców nie zamierzała zmienić wynagrodzeń, jedynie 4 proc. firm planowało ich obniżkę. Natomiast w co czwartym przypadku przedsiębiorcy nie byli w stanie określić, czy zmienią poziom płac" - napisano.
Niecałe 9 proc. firm zamierzało w pierwszym półroczu 2012 roku zwiększyć liczbę pracowników.
"Nieco mniej, bo 7 proc. przedsiębiorców planowało zmniejszyć zatrudnienie, zaś według 57 proc. nie powinno ono ulec zmianie w pierwszej połowie 2012 roku" - napisano.
Co czwarty ankietowany eksporter spodziewał się, że w pierwszej połowie 2012 roku wartość eksportu zwiększy się w porównaniu z drugą połową roku 2011.
"Co trzeci eksporter był zdania, że wielkość sprzedaży za granicę nie ulegnie zmianie, co piąty spodziewał się jej spadku. Również dla co piątej firmy sprzedającej wyroby za granicę trudno było określić czy wartość eksportu w nadchodzącym półroczu będzie większa czy mniejsza" - napisano.
Co trzeci ankietowany deklarował zamiar zwiększenia cen i podobny odsetek firm nie zamierzał ich zmienić. Mniej niż co dziesiąty ankietowany planował obniżkę cen, dla blisko 30 proc. trudno było wskazać jak się one zmienią w pierwszej połowie 2012 roku.(PAP)
map/ jtt/