Małpy nie napiszą "Hamleta". Naukowcy są tego prawie pewni
Naukowcy z Uniwersytetu Technologicznego w Sydney odkryli, że szympansy przez 30 lat prób naciskania klawiszy nie stworzą literackich dzieł. Ich badanie, oparte na teorii śmierci cieplnej, pokazuje znikome szanse na napisanie przez nie prostego zdania w skończonym wszechświecie.
Naukowcy z Uniwersytetu Technologicznego w Sydney przeanalizowali możliwości szympansa, który przez 30 lat naciska klawisze na klawiaturze. Nawet przy zwiększonej populacji małp, ich praca nie stworzy znaczących dzieł literackich - pisze .independent.co.uk.
Badanie wykorzystało teorię śmierci cieplnej jako miarę czasu istnienia wszechświata. Stwierdzono, że szansa na napisanie przez szympansa zdania "I chimp, therefore I am" ("jestem szympansem, więc jestem") wynosi jeden do 10 milionów miliardów miliardów.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Ujawnia wybory klientów. Mówi jakie były ceny 10 lat temu
Obliczenia dla całej populacji małp
Naukowcy przyjęli hipotezę, że klawiatura dostępna dla małp składa się z 30 przycisków, które obejmują wszystkie litery alfabetu łacińskiego oraz najczęściej używane znaki interpunkcyjne. Obliczenia przeprowadzono zarówno dla jednej małpy, jak i dla populacji 200 tysięcy szympansów żyjących obecnie na Ziemi. Przyjęto również, że przeciętna szybkość pisania małp wynosi jeden klawisz na sekundę i że te będą pisały do końca wszechświata, który według szacunków nastąpi za około (10^{100}) lat - pisze onet.pl.
Stephen Woodcock i Jay Falletta uznali, że teoria nieskończonych małp jest myląca w naszym skończonym wszechświecie. Szekspir sam dostarczył odpowiedzi na pytanie o zastąpienie ludzkiej twórczości przez małpy: "Nie".