Trwa ładowanie...
d36ozrp

Mały ZUS. 8 stycznia mija wiążący termin na zgłoszenie wniosku

Już 8 stycznia mija termin złożenia wniosku o tzw. Mały ZUS przez przedsiębiorców. Przypominamy najważniejsze informacje związane z ewentualnymi korzyściami płynącymi z tego rozwiązania.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Mały ZUS. 8 stycznia mija wiążący termin na zgłoszenie wniosku
Mały ZUS. 8 stycznia mija wiążący termin na zgłoszenie wniosku (PAP, Fot: Marcin Bielecki)
d36ozrp

Mały ZUS. 8 stycznia mija wiążący termin na zgłoszenie wniosku

Z założenia tzw. mały ZUS jest propozycją dla osób, które w poprzednim roku przez co najmniej 60 dni prowadziły działalność gospodarczą. Jednocześnie niższymi składkami objęte zostaną tylko ubezpieczenia społeczne. Ulga obejmuje ubezpieczenia: emerytalne, rentowe, wypadkowe, chorobowe. Tym samym nie uwzględnione zostały składki zdrowotne, które należy opłacać w pierwotnym kształcie.

Oglądaj: Mały ZUS+. "Krok w dobrym kierunku, ale w tej formie nie do przyjęcia"

Ministerstwo Rozwoju potwierdziło nam, że 8 stycznia to termin ustawowy, zgodnie z którym wszyscy płatnicy zgłaszają ubezpieczonych w terminie 7 dni od zaistnienia zmiany.

d36ozrp

Przypomnijmy, że możliwość przyznania ulgi ("Mały ZUS") przysługuje tym przedsiębiorcom, których przychody za ubiegły rok nie przekroczyły trzydziestokrotności minimalnego wynagrodzenia. W 2019 roku było to 67,5 tys. zł.

Mały ZUS. Podstawowe informacje dotyczące korzystania z ulgi

Jak pisaliśmy już na money.pl, zarówno kontynuujący ulgę, jak i ci, którzy przystąpią do niej od 1 stycznia 2020 r. powinni złożyć deklarację rozliczeniową cz. II albo imienny raport cz. II za styczeń z wykazaniem osiągniętego w 2019 r. przychodu (nie wyższego od 67 500 zł) wraz z rozliczeniem należnych składek za ten miesiąc.

Czytaj też: Mały ZUS 2020. 150 tys. przedsiębiorców musi poczekać. Czas na składanie wniosków mija z końcem lutego

Więcej informacji dot. warunków korzystania z "małego ZUS" i zasad wyliczania nowych składek można znaleźć pod adresem www.zus.pl.

d36ozrp

Podziel się opinią

Share

d36ozrp

d36ozrp