Trwa ładowanie...

Mandaty za grzybobranie. Za co grozi nam "grzywna" od leśników?

Kary w wysokości 5 tys. zł za udział w grzybobraniu? Brzmi jak żart, w praktyce perspektywa "grzywny" jest jak najbardziej realna. Leśnicy zapewniają jednak, że tak surowi nie są, chociaż w wielu sytuacjach na taryfę ulgową liczyć nie można.

grzybygrzybyŹródło: PAP, fot: Marcin Bielecki
d2jz0i7
d2jz0i7

Mandaty za grzybobranie. Za co grozi nam "grzywna" od leśników?

Mandaty za grzybobranie to nie fikcja. Chociaż w Polsce grzyby można zbierać niemal w każdym lesie, bez żadnych limitów, to już u naszych zachodnich sąsiadów wygląda to zupełnie inaczej. W Niemczech z lasu można wynieść na przykład do 1 czy 2 kg grzybów na osobę. Kary za niestosowanie się do tych ograniczeń mogą sięgać nawet w przeliczeniu nawet ponad 7 tys. zł.

Jak to wygląda w Polsce? Mandaty za grzybobranie grożą nam, gdy wejdziemy na teren objęty zakazem wstępu. Lasy Państwowe precyzują, że chodzi tu między innymi o niektóre uprawy leśne, obszary zagrożone erozją, źródliska rzek czy ostoje zwierząt. Nie można też wchodzić tam, gdzie jest np. zagrożenie pożarowe.

d2jz0i7

Mandaty za grzybobranie grożą również w sytuacji niestosowania się do przepisów. Zakazane jest: niszczenie grzybów oraz grzybni, niszczenie lub uszkadzanie drzew, krzewów lub innych roślin, zbieranie płodów runa leśnego w oznakowanych miejscach zabronionych, rozgarnianie ściółki, biwakowanie poza miejscami wyznaczonymi, puszczanie psów luzem oraz hałasowanie i używanie sygnałów dźwiękowych.

Mandaty za grzybobranie. Za co grozi nam "grzywna" od leśników?

Biuro prasowe Lasów Państwowych przestrzega, że choć zbieranie grzybów jest u nas dozwolone, to ich niszczenie już nie. Nie można też śmiecić, niszczyć drzew, biwakować, puszczać psów bez kagańców, rozgarniać ściółki czy hałasować.

Wycinka w Bieszczadach. "Być może to będzie szok, ale parki narodowe też prowadzą wycinki"

- Mandat może zostać nałożony właśnie za złamanie któregoś z takich zakazów. Najczęściej stosujemy jednak pouczenia – zakładamy, że Polacy świadomie tych zakazów nie naruszają - zapewniają WP Finanse przedstawiciele Lasów Państwowych.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d2jz0i7
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2jz0i7