Marazm i wybicie w końcówce - analiza futures na WIG20

Prawie cała wczorajsza sesja przebiegła w niezwykle wąskim zakresie cenowym, w pobliżu respektowanego od kilku dni oporu technicznego Fibonacciego: 2452 - 2456 pkt. Jak wiadomo obóz byków miał problem z zanegowaniem tej przeszkody, choć zachowywał niewielką przewagę techniczną w ujęciu krótkoterminowym. Co więcej, ruch boczny kreowany w pobliżu oporu przy zanikających chwilami obrotach na rynku kasowym świadczył o niewielkiej presji podażowej.

Marazm i wybicie w końcówce - analiza futures na WIG20
Źródło zdjęć: © Thinkstockphotos

29.10.2014 | aktual.: 29.10.2014 12:28

[ Wykres FW20Z1420 - skala dzienna

]( http://finanse.wp.pl/isin,PL0GF0006239,notowania-podsumowanie.html )

Wszystko wskazywało zatem na to, że ostatecznie kupującym uda się zainicjować kolejny impuls, w ramach rozwijanego od 16. października odreagowania ostatnich spadków. Tym bardziej, że z podobnymi tendencjami mamy obecnie do czynienia na rynkach bazowych (głównie za oceanem). Co prawda wczoraj dla odmiany nie tryskaliśmy tak dużym optymizmem jak chociażby inwestorzy handlujący na rynku niemieckim, niemniej jednak od strony technicznej wszystko wskazywało na to, że bykom uda się ostatecznie doprowadzić do przełamania strefy oporu: 2452 - 2456 pkt. na FW20Z1420.
Jak wiadomo atak nastąpił dopiero w ostatnich minutach wczorajszej sesji. Wcześniejsze odsłony wtorkowej batalii były naprawdę mało widowiskowe, ale końcówka przebiegła jednak pod znakiem silnego wzrostu presji popytowej, co korespondowało w bezpośrednim stopniu z sytuacją techniczną wykresu.

W efekcie, co widać dokładnie na załączonej grafice, zamknięcie grudniowej serii kontraktów wypadło ponad zakresem: 2452 - 2456 pkt. Tym samym kupujący - analizując tę kwestię od strony technicznej - sforsowali stosunkowo istotny opór Fibonacciego, co teoretycznie powinno doprowadzić teraz do jeszcze większego wzrostu aktywności popytu. Gdyby taki wariant urzeczywistnił się, należałoby oczekiwać kontynuacji ruchu wzrostowego, z możliwością przetestowania kolejnej zapory podażowej: 2487 - 2492 pkt.

Z racji kolejnej, udanej dla byków sesji za oceanem początek dzisiejszych notowań winien ułożyć się po myśli posiadaczy długich pozycji. Można również założyć, że zakres: 2452 - 2456 pkt. przeobrazi się teraz w lokalną strefę wsparcia (zasada zmiany biegunów). W tym kontekście powrót kontraktów poniżej wymienionego węzła cenowego sygnalizowałby problemy z utrzymaniem obecnych poziomów cenowych. Byłby to zatem niepokojący sygnał, wskazujący na pewną przypadkowość wczorajszego ataku byków. Niewykluczone, że podaż zdołałaby wówczas w jeszcze bardziej wyrazisty sposób zaakcentować swoją obecność na rynku.

Na razie jednak działania inicjowane przez obóz niedźwiedzi odznaczają się raczej niewielkim poziomem ofensywności. Wręcz można stwierdzić, że są zachowawcze, co w dużym stopniu powinno pomagać bykom w realizacji ich planów. W swoim pierwszym opracowaniu online przedstawię jak zwykle intradayowe zapory cenowe Fibonacciego, jak również zademonstruję kolejne węzły podażowe, plasujące się ponad zakresem: 2487 – 2492 pkt.

Paweł Danielewicz
Analityk techniczny, makler
DM BZ WBK

futureskontrakty terminowekomentarz giełdowy
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)