Trwa ładowanie...

Marcowa seria w punkcie wyjścia

FW20H11 rozpoczęły przedświąteczną sesję z poziomu 2 198 pkt, zyskując 3 pkt względem środowego zamknięcia. Pierwszy kurs wyznaczył dzienne maksimum, gdyż po chwili walki o utrzymanie poziomu odniesienia, słabe nastroje rynkowe związane z porannym odczytem dynamiki sprzedaży detalicznej w Niemczech w listopadzie przeważyły szalę na korzyść podaży.

Share
Marcowa seria w punkcie wyjścia
Źródło: BM BPH
d6sm7bo

Niedźwiedzie w szybkim tempie skierowały rynek na południe a impet wyczerpał się dopiero po godz. 12:00 na poziomie 2 147 pkt, który wyznaczył sesyjne minimum. Popołudniowe, korzystne dane zza oceanu jedynie nieznacznie zmotywowały kupujących i ostatecznie marcowa seria zakończyła czwartkowe kwotowania na poziomie 2 162 pkt (-1,3%). Sesyjny wolumen obrotu ukształtował się na poziomie 42,7 tys. kontraktów.

Kończąca tydzień sesja przyniosła kontynuację spadkowego ruchu zainicjowanego dzień wcześniej. W obrazie graficznym sesji wyrysowana została czarna świeca z dłuższym dolnym cieniem. Relatywnie wysoki czarny korpus podkreśla przewagę niedźwiedzi, który do czwartkowego południa zdołały zniwelować całość dorobku strony popytowej z byczej, pierwszej sesji stycznia. Nieznaczna mobilizacja kupujących w końcówce skutkowała wyrysowaniem wspomnianego już dolnego cienia oraz przede wszystkim obroną lokalnego minimum z końca grudnia (2 146 pkt) i utrzymaniem rynku w pobliżu dolnego ograniczenia krótkoterminowego kanału wzrostowego (okolice 2 165 pkt).

Wykres indeksu WIG20
Źródło: Wykres indeksu WIG20

Niemniej, dwie z rzędu niedźwiedzie sesje zasadniczo zmieniły sytuację na niekorzyść strony popytowej. Szybkie oscylatory potwierdzają ruch spadkowy, uwagę zwraca przełamujące wsparcie RSI. Spadki nie nabrały jednak duże momentum, na co wskazuje oscylator siły trendu ADX. Jeżeli niedźwiedzie pokonają strefę wsparcia 2 146 – 2 160 pkt, to będzie to jasna przesłanka zapowiadająca test mocnego wsparcia na poziomie 2 122 pkt. Dla popytu wyzwaniem będzie utrzymanie się powyżej wspomnianej strefy i zdobycie oporu na poziomie 2 180 pkt.

  • Wsparcie: 2146, 2122, 2061
  • Opór: 2180, 2200, 2221
d6sm7bo

Podziel się opinią

Share
d6sm7bo
d6sm7bo